Ana sayfa » Mobil » General Mobile GM 20 Pro; meğerse 108 megapiksel değilmiş

General Mobile GM 20 Pro; meğerse 108 megapiksel değilmiş

General Mobile GM 20 Pro; meğerse 108 megapiksel değilmiş

General Mobile GM 20 Pro 108 megapiksel kameraya sahip mi? Bu iş nasıl oluyor? Bu pazarlama taktiğini herkes kullanıyor. İşte detaylar…

Akıllı telefon pazarında son dönemde üreticilerin megapiksel savaşları yaptığını görüyoruz. 2013 ve 2014 yıllarındaki bu savaşın galibi Nokia Lumia 1020 ve OPPO Find 7 oldu. O dönemde Lumia 1020 41 megapiksel ve OPPO Find 7 ise 52 megapiksel fotoğraflar çekebiliyordu. Bunun yapılabilmesi için OPPO, özel bir yazılım kullanıyordu. Ultra HD modu ile 13 megapiksel kamera sensörü dörtlü bir çekim yapıyor ve bunları üst üste koyarak 50 megapiksel değerinde fotoğraflara imza atıyordu. Bugün tanıtılan ve 108 megapiksel denen General Mobile GM 20 Pro modelinin de böyle bir yazılımı olduğunu gördük.

Biz haberimizde telefonun 108 megapiksel kameraya sahip olduğunu söyledik ama telefonda 48 megapiksel kamera vardı. Bildiğiniz üzere bu kameralar da 12 megapiksel sensör üzerine Quad Bayer teknolojisi ile 48 megapiksel fotoğrafları sadece o moda aldığınızda çekiyor. Yani bugün 64 megapiksel diye satılan telefonların da kamera sensörlerinin aslında 16 megapiksel olduğunu bilmemiz gerekiyor. Kısacası 48 megapikseller, 64 megapikseller ve bugün General Mobile tarafından bahsedilen 108 megapiksel fotoğraf çekim özelliği pazarlama taktiğinden başka bir şey değil.

Bugün 48 megapiksel denen bir telefon ile 48 megapiksel fotoğraf çekebilmeniz için menüye girip, 48 megapiksel seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Yoksa telefon bu modu açmadığınız sürece 4:3 formatında 12 megapiksel fotoğraf çekmeye devam ediyor. Yani General Mobile tarafından bahsedilen 108 megapiksel fotoğraf çekiminin bir mod olduğunu belirtelim. Zira haberlerimizde ve videolarımızda telefonun 108 megapiksel kamera sensörü olduğunu ve bu sensörleri de Samsung Galaxy S20 ve Xiaomi Mi 10 serisi ile karşılaştırmıştık. Bundan dolayı da herkesten özür dileriz. Bu pazarlama taktiğine daha hızlı haber ve video yapmak yüzünden biz de düştük…

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.