Ana sayfa » Güncel Teknoloji Haberleri » Elon Musk Starlink İnternet Hız Testlerini Paylaştı! Efsane

Elon Musk Starlink İnternet Hız Testlerini Paylaştı! Efsane

Elon Musk Starlink İnternet Hız Testlerini Paylaştı! Efsane

Elon Musk, Starlink uydu internetin ilk testlerini yayınlandı: Yüksek hız ve kabul edilebilir gecikme. İşte test sonuçları

Uydu internet için SpaceX kapalı beta test programındaki bazı katılımcılar, özel Starlink yer terminalleri kullanarak veri aktarım hızını test ettiler ve ilk sonuçlarını Reddit forumunda yayınladılar.

Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kanada‘da ikamet eden bazı gruplar programa katıldı.

StarLink

İşte Starlink internet hız testleri:

Şu anda Starlink uydu internetinin veri aktarım hızları aşağıdaki gibidir:

İndirme hızı – 60,24 Mbit / sn’ye (7,2 MB / sn) kadar;
Yükleme hızı – 17,64 Mbit / sn’ye (2,1 MB / sn) kadar;
Gecikme – 31 ms’den itibaren.

StarLink Speed

Çeşitli beta testi katılımcıları tarafından yapılan bir dizi test, ortalama gecikmenin (ping) 40-50 ms olduğunu ve en kötü durumlarda bile 94 ms olduğunu göstermektedir. FreeNews kaynağının söylediğine göre, önde gelen Amerikan uydu sağlayıcılarından HughesNet, uydu internet ağını başlatırken 25 Mbit / sn’ye kadar indirme hızları ve 3 Mbit / sn’ye kadar yükleme hızları sağlamıştı. İletim gecikmesi ise 500 ms’ye kadar çıkmıştı. Tahmin edersiniz ki pek rağbet görmedi. Ayrıca Starlink ağı daha geniş bir kapsama alanıyla öne çıkıyor ve şehirlerden çok uzak, seyrek nüfuslu bölgelerde bile çalışıyor.

Elon Musk, SpaceX tarafından tam olarak konuşlandırılmış bir kompakt internet uyduları ağının 25 ila 35 ms‘lik bir gecikmeyle 1 Gbit / s’ye (120 MB / s) varan veri aktarım hızları sağlayacağına söz verdi. Elon Musk‘ın vaat ettiği hızlara ulaşabilmemiz için bir süre daha beklememiz gerekecek gibi görünüyor.

Şirket Starlink kullanımının henüz bir ücretini açıklamadı fakat uzmanlar sisteme erişimin kullanıcıya aylık yaklaşık 100 dolara mal olacağını tahmin ediyor.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.