Qualcomm Ağustos 14, 2020 9:00

Qualcomm ABD’deki büyük davayı kazandı!

Mobil işlemci şirketi Qualcomm ABD'deki "lisans yoksa çipset yok" olarak anılan haksız rekabet davasını kazanmayı başardı!
Qualcomm ABD’deki büyük davayı kazandı!

2019’da Qualcomm “lisans yoksa çipset yok” politikası ABD mahkemesi tarafından rekabete aykırı olarak kabul edilmişti. Ancak yargıç davanın dokuzuncu duruşmasında kararı tamamen geçersiz kılarak Qualcomm’a büyük bir galibiyet kazandırdı.

FTC (Federal Ticaret Komisyonu), yonga üreticisinin akıllı telefon üreticilerinin rakip şirketlerden işlemci satın aldıklarında bir vergi eklediğini ve diğer rakipleri geride bıraktığını savundu. Bu durum şirketleri, Qualcomm ürünlerini kullanmıyor olsalar bile Qualcomm’un standartlara uygun patentleri için telif ücreti ödemeye zorladı. Diğer bir deyişle, rakip firmaların ürünlerini Qualcomm’un sunduğu çip ve patent paketinden daha pahalı hale getirdi.

Qualcomm’un karşılaştığı dava, birçok ülkede rekabete aykırı suçlamalarla karşı karşıya kaldı. Buna 975 milyon Dolar ile Çin, 854 milyon Dolar ile Güney Kore ve 1.2 milyar Dolar ile Avrupa Birliği bölgelerindeki davalar dahil. Şirket ayrıca 2018’de Tayvan’da 774 milyon dolarlık bir para cezası ödediği bir davada bulunmuştu. Şu anda Qualcomm’un adil, makul ve ayrımcı olmayan (FRAND) lisanslama kavramını ihlal ettiği için suçlanabilmesi hala mümkün.

Bu şartlar, şirketlerin patentleri haksız şekilde kullanmasını önlemek ve her şirkete adil bir şans sağlamak için uygulanmakta. Ancak Yargıç Callahan, bu konunun farklı bir mahkeme için olduğunu öne sürdü. Konu Yargıtay’a ulaşmadıkça, Qualcomm’a rekabet karşıtı olduğu iddia edilen uygulamaları için temelde yeşil ışık yakılacak. Dahası, bundan sonra daha da cesur olabilir. FTC Rekabet Bürosu konu hakkında “Mahkemenin kararı hayal kırıklığı yaratıyor ve seçeneklerimizi değerlendireceğiz. açıklaması yaptı.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.