Mobil Ağustos 14, 2020 10:30

Apple Çin pazarında bu karar ile resmen biter! WeChat ipi çekiyor!

Bugün gelen bilgilere göre Apple Çin pazarından çekilebilir. Peki bunun sebebi ne? Sonuçları ne olacak? İşte tüm saçma detaylar...
Apple Çin pazarında bu karar ile resmen biter! WeChat ipi çekiyor!

Amerika ve Çin arasında yaşanan “kiminki daha büyük” mücadelesi ülkelerden çok şirketleri etkilemeye başladı. Bildiğiniz üzere Amerikan Hükumeti sadece “olabilir” mantığı ile Huawei‘ye yasaklar getirmişti. Daha sonra Trump Hükumeti kafayı TikTok uygulamasına taktı. Şimdi de hedefte WeChat var. Apple Çin pazarında oldukça iyi bir konumda ve üretimini de Çin‘de yaptırtıyor. Bu süreç önümüzdeki dönemde üretim tarafında olmasa da özellikle satış tarafında değişebilir.

Zira Amerikan Hükumeti Apple‘ın uygulama mağazası AppStore‘dan WeChat uygulamasını kaldırtmak istiyor. Bu konuda Apple‘a ciddi bir baskı var ve görünen o ki; Appleulusal güvenlik” adı altında bu baskıya dayanamayacak ve uygulamayı silecek. Bu uygulama Çin‘in en popüler uygulaması ve bu uygulamanın App Store‘dan kaldırılması büyük bir depreme sebep olabilir.

Ming-Chi Kuo, Apple’ın WeChat‘i dünya çapındaki uygulama mağazalarından kaldırmaya zorlanması durumunda yıllık iPhone sevkiyatlarının %25 ile %30 oranında azaltılabileceğini söyledi. Apple bunu nasıl aşacak bilemiyoruz ama aklımıza bir tek fikir geliyor. “Açık Kaynak Kodu

iOS işletim sistemi kendi içinde kapalı bir işletim sistemi ve JailBreak yapmadığınız sürece dışarıdan uygulama yükleyemiyorsunuz. Böyle bir karar alınırsa Apple, Çin pazarına özel dışarıdan uygulama yüklenmesine izin verebilir ve bunu da bu şekilde aşabilir. Tabii Trump Hükumeti bu arka kapıya ne der? Bunu da zaman içinde göreceğiz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.