Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 13, 2020 10:00

Windows 10 yeni güncelleme ile bir geleneği değiştiriyor!

Microsoft Windows 10 en son güncellemesi olan sürüm 2004 (Build 19041.423) ile yıllardır alıştığımız aygıt yöneticisi değişiyor.
Windows 10 yeni güncelleme ile bir geleneği değiştiriyor!

Microsoft tarafından yayınlanan en son güncellemeyle birlikte Windows 10 önemli güvenlik güncellemeleri ve kararlılık geliştirmeleri almış durumda. Bazı kullanıcılar tarafından veri kaybı ve yavaşlama problemleri almış olsa da güncellemeden memnun kalanlar da hayli fazla. Güncellemenin en önemli değişikliklerinden bir tanesi yıllardır alışmış olduğumuz aygıt yöneticisi altında yer alan ve internet üzerinden sürücüleri güncelleme imkanı veren panelin aygıt yöneticisinde yok olması.

Windows 10

Sürüm 2004’te sürücü güncelleme paneline nasıl ulaşılır

Yeni güncelleme olan sürüm 2004 ile birlikte aygıt yöneticisi altında yer alan sürücü güncelleme paneline ulaşmak daha da zor oldu. Bunun için Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update > İsteğe Bağlı Güncellemeleri Görüntüle > Sürücü Güncellemeleri adımlarını izlemek gerekiyor.

Sürüm 2004’ün yeni özelliklerinden bir tanesi de görev yöneticisi olacak. Görev yöneticisinde özel GPU’lar için GPU sıcaklıklarını bildirebilir ve ayrıca sahip olduğunuz disk türünü de gösterecek. Kullanıcı hesapları ve güvenlik için de bir dizi değişiklik yapan güncelleme; Microsoft hesapları için kullanıcı hesabı deneyiminde birkaç iyileştirme yapıyor. Bilgisayarınızda şifre kimlik doğrulamasını tamamen devre dışı bırakmak ve biyometrik veya PIN’i giriş yapmak yeni güncelleme ile artık mümkün.

Güncellemenin sürprizi ise; Microsoft, SwiftKey oluyor. Bundan birkaç yıl önce Microsoft sansasyonel bir şekilde SwiftKey uygulamasını satın almıştı. Microsoft o zamandan beri akıllı tahmin ve otomatik düzeltme özelliklerini yerleşik klavyesine getirdi. SwitftKey’in dikte özelliği sürüm 2004 ile artık Türkçe dil seçeneğini destekleyecek.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.