Mozilla Ağustos 13, 2020 19:00

Mozilla 250 Çalışanını İşten Atıyor! Neden Mi? İşte Bu Yüzden

Mozilla önceliklerini değiştiriyor ve 250 çalışanı işten çıkarıyor. Dün, CEO'sunun bir blog yazısı çevrimiçi olarak paylaşıldı ve gerçek ortaya çıktı.
Mozilla 250 Çalışanını İşten Atıyor! Neden Mi? İşte Bu Yüzden

Küresel salgın sırasında düşen geliri nedeniyle, Firefox tarayıcısının ve Thunderbird e-posta istemcisinin arkasındaki şirket Mozilla Corporation, bir süredir mali olarak mücadele ediyor. Dün itibariyle, şirket CEO’sunun bir blog yazısı çevrimiçi olarak paylaşıldı. Şirket için finansal sürdürülebilirliğini yeniden sağlamayı amaçlayan yeni planları duyurdu.

Başkan ve CEO Mitchell Baker tarafından yayınlanan blog yazısı, çarpıcı bir ifadeyle başlıyor: “Bu, internet ve Mozilla için bir değişim zamanı.” Mitchell Baker şöyle devam ediyor: “Mozilla var, böylece internet, dünyanın bir anda ortaya çıkardığı gibi çeşitli zorluklarla toplu olarak başa çıkmasına yardımcı olabilir. Firefox bunun bir parçası. Ancak, insanlara hem heyecanlandıran yeni ürünler hem de teknolojiler sunmak için tarayıcının ötesine geçmemiz gerektiğini de biliyoruz. Son zamanlarda, Mozilla‘nın bu yeni şeyleri yaratmak ve hepimizin hak ettiği daha iyi interneti inşa etmek için doğru şekilde yapılandırılmadığı açıktı.”

Mozilla Firefox

Söz konusu yeniden yapılanmanın internet kullanıcılarına “geleneksel Büyük Teknolojiye” alternatifler vermeyi içerdiği, ancak aynı zamanda yaklaşık 250 Mozilla çalışanının işten çıkarılmasına yol açtığı söyleniyor. Baker’dan gelen ve daha sonra blog yazısında kamuoyuna paylaşılan bir dahili mesaj da söz konusu yeniden yapılanma, işten çıkarmalar hakkında bilgi veriyor ve Mozilla‘nın işgücünün azalması gerektiği için üzüldüğünü ifade ediyor.

Mozilla, işten çıkarmaları şirketi ayakta tutmak için yapmış

Her iki mesaj da Mozilla‘nın küresel salgın nedeniyle daha düşük gelir elde ettiğini ve dolayısıyla şirketi ayakta tutmak için umutsuz önlemlerin alınması gerektiğini teyit ediyor.

Yani ileride daha küçük olacağız. Ayrıca kendimizi çok farklı bir şekilde organize edeceğiz, daha hızlı ve çevik davranacağız. Daha fazla deneyeceğiz. Daha hızlı uyum sağlayacağız. Kuruluşumuz dışındaki müttefiklere daha sık katılacağız. İnsanlarla bulundukları yerde buluşacağız. Temel değerlerimizi ifade etmekte ve bugünün sorunlarına hitap eden ürünlere ve programlara dönüştürmekte harika olacağız. Açıklık, dürüstlük, ahlak arayan herkesle bir araya gelecek ve inşa edeceğiz. Çevrimiçi yaşamda güçlendirme ve ortak fayda…

Önümüzdeki aylarda şirket, yatırımlarını geliştirici araçları gibi diğer, daha az uygulanabilir projeler için düşürürken finansal açıdan daha başarılı olan Firefox tarayıcısına odaklanmak istiyor. Yine de Mozilla, VPN (Sanal Özel Ağlar) gibi finansal olarak uygun gördüğü güvenlik ve gizlilik ürünlerine yatırım yapmaya devam edecek.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.