Android Ağustos 13, 2020 20:00

Google’ın yeni özelliği ile Android telefonlar deprem ölçebilecek!

Şüphesiz depremleri önceden bilmek hepimiz için çok önemlidir; bununla ilgili Google'da deprem projesini hayata geçiriyor.
Google’ın yeni özelliği ile Android telefonlar deprem ölçebilecek!

Google tarafından yapılan açıklamaya göre işletim sistemi 5.0 ve üstünde olan Android telefonlar için deprem ölçme özelliği geliyor. Google, UC Berkeley tarafından geliştiren MyShake uygulamasının alt yapısıyla telefonların yerleşik ivme ölçerlerini yeni bir şekilde kullanacak.

deprem

Deprem şiddeti nasıl ölçülecek

İşletim sistemi 5.0 ve üstünü çalıştıran Android telefonlar, belirli sismik dalga etkinliklerini alacak ve bunu Google‘a bildirecek. Google daha sonra bu verileri arama sonuçlarında kullanacak ve Californiya’daki Android kullanıcılarını doğrudan uyaracak. Google belirli bir bölgeden çok fazla sismik hareket verisi aldığında ise yanlışlık olup olmadığını anlamış olacak. Yani bir bölgeden ne kadar çok sismik hareket olduğuna dair veri gelirse, bilgi o kadar doğru olacak. Çok fazla veri geldiği gören Google, Android akıllı telefon kullanıcılarının ana ekranlarına kırmızı bir deprem uyarı bildirimi gönderecek. Uyarılar Google aramalarında da gözükecek.

Bu uygulamayla depremler net bir şekilde tahmin edilemese de yakınlarda olan hareketlilik önceden bilinmiş olacak ve oluşabilecek depreme karşı önlemler alınabilecek. Android telefonlar ile dünyanın en büyük deprem algılama ağı oluşturularak milyonlarca akıllı telefon kullanıcısı mini bir sismograf sahibi olacak. Büyüklüğü 4,5 ve üzerindeki depremler için kullanılacak uyarı sisteminden faydalanmak için herhangi ayrı bir uygulama yüklemek gerekmeyecek.

Google’ın deprem uyarı sistemi şimdilik Californiya’da kullanılacak; daha sonra tüm Android kullanıcılarının hizmetine açılmasını bekliyoruz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.