Ana sayfa » Akıllı Telefon » Apple bir kez daha patent ihlali nedeniyle büyük bir ceza aldı!

Apple bir kez daha patent ihlali nedeniyle büyük bir ceza aldı!

Apple bir kez daha patent ihlali nedeniyle büyük bir ceza aldı!

Bir yıl önce PanOptics ve Optis Wireless Technology şirketlerinin açtığı dava sonuçlandı; Apple 506 Milyon dolar ceza ödemeye hükmedildi.

Apple bir kez daha patent ihlali nedeniyle ceza aldı. Günümüzde akıllı telefonlarda kullandığımız bazı teknolojiler başka firmalar tarafından üretiliyor. Bu nedenle akıllı telefon üreticileri ve teknolojik ekipman üreten şirketler arasında patent sorunları olabiliyor. PanOptics ve Optis Wireless Technology firmalarının bir yıl önce Apple’a karşı açmış olduğu dava sonuçlandı. Apple‘ın LTE teknolojisine ilişkin birkaç patenti kasten ihlal ettiği için 506 Milyon dolar ceza aldı. Apple’ın karara itiraz etme hakkı bulunuyor.

Apple

Apple karara itiraz edecek;

Açılan dava ya konu LTE teknolojisini iPhone, Watch, iPad modellerinde kullanıldı. Dava açan firmaların bu teknoloji için lisans vermek istedikleri fakat Apple’ın bu teklifi kabul etmediğini savunuyor. Son zamanlarda bu şekilde patent ihlalleriyle gündeme gelen Apple’ın koronavirüs nedeniyle mahkemenin Ekim ayına ertelenmesini talep etti fakat mahkeme tarafından kabul edilmedi.

Sık sık patent ihlali konusunda sıkıntı yaşayan Apple‘ın önceki yıllarda da Facetime uygulamasında kullandığı bir patentin VirnetX firmasına ait olması nedeniyle 302 Milyon dolar ceza ödemesine karar verilmişti. Ayrıca bu yıl içinde kablosuz veri aktarımı yapan Caltech tarafından açılan davada 837,8 Milyon dolar ceza alan Apple‘ın önümüzde ki dönemde neler yapacağını ve patent ihlalleri konusunda nasıl bir önlem alacağını merakla bekliyoruz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.