Mobil Ağustos 12, 2020 19:00

Google People Card ile siz de ünlü biri gibi Google’da çıkacaksınız! Nasıl mı?

Amerikan teknoloji devi, zamanında hepimizin aklına gelen şeyi gerçek kılıyor. Google People Card ile "ünsüzler" de ünlü gibi oluyor!
Google People Card ile siz de ünlü biri gibi Google’da çıkacaksınız! Nasıl mı?

Belki de zamanında hemen hemen herkesin aklına gelmiş olan “internet üzerinden insanlar hakkında bilgi edinme“, Google’ın yeni projesi ile gerçekleşiyor. Günümüzde ünlü isimleri internet üzerinde arattığımızda, sağ tarafta bulunan Wikipedia kutucuğu kişi hakkında birtakım bilgileri sıralıyor. Aynı zamanda sosyal medya uygulamaları da kişiler hakkında bilgi edinmemizi sağlıyor. Peki popüler olmayan insanlar? İşte bu insanlar için oluşturulan Google People Card, sizin kendiniz hakkında oluşturduğunuz profilinizi internet ortamında kullanıcıların karşısına çıkartacak.

Bugün Hindistan‘da İngilizce bir şekilde hizmete sunulan Google People Card, ünlü-ünsüz herkesin kendini tanıtmasına olanak sağlıyor. Bu hizmet, Google hesabınız üzerinden gerçekleştirebileceğiniz birkaç işlem sonrasında devreye giriyor ve bir başkası sizin isminizi internet üzerinden arattığında sizin hakkınızda çeşitli bilgilere ulaşabiliyor. Bu da her ne kadar hoş bir özellik olarak görülse de, bazı soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

Milyonlarca insan için “hoş” bir özellik olan People Card, büyük riskleri de beraberinde getiriyor. Öyle ki herkesin kendi hakkında birtakım bilgiler girebilmesi ve bu bilgilerin internet gibi güvencesiz bir ortamda yayınlanması, kötü niyetli kullanımı da adeta “fişekleyebilir“. Sizi sevmeyen insanlar, sizin adınıza bir hesap açıp hakkınızda gurur kırıcı bilgiler yazabilir, adres ve telefon numarası gibi bazı özel bilgileri ifşa edebilir; ancak Google burada duruma el atıyor. Şirketin söylediklerine göre var olan bir “mekanizma“, bu durumun önüne geçebilir.

Google, yaptığı açıklamalarda bu sistemin her Google hesabı için bir kez gerçekleştirilebileceğini, aynı zamanda Google hesabının telefon numarası ile doğrulanması gerektiğini söylüyor. Aynı zamanda daha önceden oluşturduğunuz bilgileri düzenleme imkanı sizlere sunuluyor. Peki sizce yeni Google People Card ne kadar kullanışlı? Ülkemizde kullanıma sunulduğunda kullanmayı tercih eder misiniz? Yoksa bu hizmet her şeye rağmen tehlikeli mi? Yorumlarınızı aşağıdaki kısımdan belirtebilirsiniz…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.