Ana sayfa » Güncel Teknoloji Haberleri » Ve Sonunda Oldu! Dünyanın İlk Koronavirüs Aşısı…

Ve Sonunda Oldu! Dünyanın İlk Koronavirüs Aşısı…

Ve Sonunda Oldu! Dünyanın İlk Koronavirüs Aşısı…

Bütün dünyayı 6 aydır evlere hapseden, çok sayıda insanın ölümüne neden olan illetin çaresi bulundu. Koronavirüs aşısı Rusya’da tescillendi.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin koronavirüs aşısı üzerine çalışmalarının hayvanlar üzerinde tamamlandığı duyurulmuştu. Türk doktorların ürettiği aşı, insanlar üzerinde denenmeye hazır. Bu kez de Rusya’da Moskova Gamaleya Enstitüsü’nün geliştirdiği aşının üretimi tescillendi. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, aşının onaylandığını duyururken “Kızım da COVID-19 aşısı oldu.” dedi.

Putin’in açıklamasına göre, Rusya Sağlık Bakanlığı, Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen koronavirüs aşısını tescil etti. Rusya böylece koronavirüs aşısını tescil eden ilk ülke oldu. Aşıyı ilk deneyen isimlerden biri de Putin’in kızı oldu.

Hükümet yetkilileriyle bir toplantıda Putin, “Bildiğim kadarıyla, bu sabah dünyada bir ilk olarak yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen aşı tescillendi” dedi.

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko’dan kendisini aşı ile ilgili bilgilendirmesini isteyen Putin, “Yine de aşının oldukça etkili olduğunu, kararlı bir bağışıklık oluşturduğunu biliyorum. Tekrarlıyorum: Aşı gerekli tüm denemelerden geçti” dedi. Koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşı üzerinde çalışanlara teşekkür eden Putin, bunun dünya için çok önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Öte yandan Türk bilim insanları da hayvanlar üzerindeki deneyleri tamamlanmış durumda. Dünya Sağlık Örgütü’nün listesinde DNA üzerinde yapılan çalışmalarda denenen Türkiye üretimi aşılar şu şekilde:

  • Selçuk Üniversitesi- inaktif aşı
  • Selçuk Üniversitesi- mRNA
  • Erciyes Üniversitesi- inaktif aşı
  • Erciyes Üniversitesi- Adeno5 tabanlı
  • Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi / Acıbadem Labmed Health Services A.S.- Kodon deoptimize edilmiş canlı zayıflatılmış aşılar
  • Ankara Üniversitesi- Adenovirüs tabanlı
  • İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi- Rekombinant S proteini
  • Boğaziçi Üniversitesi- Peptide + novel adjuvant
  • Bezmialem Vakıf Üniversitesi- VLP
  • Ortadoğu Teknik Üniversitesi- VLP
“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.