PlayStation Ağustos 10, 2020 20:30

PlayStation 5 daha çıkmadan tökezledi! Yoksa 4K yalan mı oluyor?

PlayStation 5 daha çıkmadan tökezledi! Yoksa 4K yalan mı oluyor?

PlayStation 5, 3. parti oyunlarda rakibi Xbox Series X kadar güçlü olamayacak. 4K oyun deneyimi her an yalan olabilir.

Sony‘nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için artık geri sayım resmen başladı. 8 çekirdekli 3.5 GHz hızında çalışan AMD Zen 2 mimarili işlemci ve özelleştirilmiş RDNA 2 mimarisi üzerine kurulu 10,28 TFLOP gücünde 36 CUDA çekirdekli 2,23 GHz hızında çalışan ekran kartından beslenecek olan PS5, şimdiden tökezlemeye başladı. Oyun endüstrisinin önenli isimlerinden olan Dusk Golem, PS5’in gücünün çok kısa sürede yetersiz kalabileceğini iddia etti.

PlayStation 5 4K çözünürlükte yetersiz kalabilir

Dusk Golem; PS5’in gücünün Ubisoft, Electronic Arts, CD Projekt RED ve diğer 3. parti oyun geliştiricilerinin oyunlarını akıcı bir şekilde oynatamayacağını belirtiyor. Sony’nin 1080P çözünürlükte 60 FPS‘te oyun deneyimi sunacağını ancak 4K’ye çıktığında ise 60 FPS’in bir anda 30 FPS‘e çakılabileceğinin de altını çiziyor.

Xbox Series X‘e hem oyun geliştirmenin daha kolay olduğunu hem de daha güçlü bir konsol olduğu için 4K/60 FPS’i sunacağını belirten Golem, Sony’nin bu konudaki atılımın da yersiz olduğunu savunuyor. Oyun tarihinde çığır açacak hızda SSD sunacak olan Sony’nin, bu durumu SSD ile kurtaramayacağını düşünüyor.

PlayStation 5

Bu nesilin ortasına geldiğimizde firmalar konsollarını revize etmek zorunda kalmıştı. Görünüşe göre Sony, bu nesilde PS5 Pro modelini çok daha erken satışa sunacak. 599 dolar veya iyi ihtimalle 499 dolardan satışa sunulacak olan PS5, maalesef ki ülkemizde 7.000 TL ve üzerindeki fiyat etiketiyle mağazalardaki yerini alacak.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.