Ana sayfa » Apple » Apple Microsoft’a bile rest çekti! xCloud iOS için yalan oldu!

Apple Microsoft’a bile rest çekti! xCloud iOS için yalan oldu!

Apple Microsoft’a bile rest çekti! xCloud iOS için yalan oldu!

Restciler kralı Apple, iş ortağı Microsoft’a bile restini çekti. Bulut tabanlı oyun servisi xCloud hiç bir zaman iOS’e gelmeyebilir.

Geliştiricilerin Apple’ın App Store mağazasına yönelik kısıtlayıcı politikalarından şikayetçi olduğuna şahitlik etmiştik. Şimdi ise Microsoft da bundan nasibini aldı. Microsoft’un bulut tabanlı oyun servisi xCloud için iOS ve iPadOS yolu kapandı gibi görünüyor. Çünkü Apple, bizim politikamıza aykırı diyerek xCloud’un fişini çekiverdi.

Sadece iOS’te olmayacak!

Bir dönem TestFlight üzerinden xCloud’un testlerini iOS platformu üzerinde yapan Microsoft, testlerin tamamlanmasının ardından uygulamasını App Store’a yüklemek istedi. 15 Eylül tarihinde Android üzerinde resmi olarak kullanıma sunulacak olan xCloud’un maalesef ki hiç bir zaman iOS ve iPadOS’e gelmeyeceği söyleniyor.

Xbox Game Pass Ultimate sahiplerinin erişebileceği bu serviste, tüm Game Pass oyunları internet üzerinden donanıma bağlı kalmadan oynanabiliyor. Android telefonları gerçek anlamıyla konsola çevirecek olan bu servisin Apple’ın sert politikalarından dolayı Apple cephesini pas geçeceği ortada.

Aslında Apple’ın Microsoft’u red etmesindeki tek etken bu değil. Bildiğiniz gibi Apple, aylık 34,99 TL‘ye Apple Arcade oyun servisini sunuyor. Oyuncular mobil oyunları bu servise para ödeyerek oynayabiliyor. Ancak xCloud’un iOS’e gelmesi ile mobile konsol oyunları gelecek. Bu yüzden de kimse mobil oyunları barındıran Apple Arcade’e para vermek istemeyecek.

Microsoft yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“iOS için Project xCloud Preview uygulamasına yönelik test dönemimiz sona ermiştir. Ne yazık ki, Xbox Game Pass Ultimate ile bulut oyun vizyonumuzu Apple ‌App Store‌ aracılığıyla iOS’teki oyunculara ulaştıracak bir çözümümüz yok. Apple, tüketicileri bulut oyunlarından ve Xbox Game Pass gibi oyun abonelik hizmetlerinden mahrum eden tek genel amaçlı platform olarak tarihe geçti. Xbox Game Pass kataloğunda bulunan tüm oyunlar, ESRB ve bölgesel eşdeğerleri gibi bağımsız endüstri derecelendirme kuruluşları tarafından içerik açısından derecelendirilir. Xbox Game Pass Ultimate ile bulut oyunlarını iOS platformuna taşımak için bir yol bulmaya kararlıyız. Müşterinin oyun deneyiminin merkezinde olması gerektiğine inanıyoruz ve oyuncular bize nerede olurlarsa olsunlar her yerde oynamak, bağlantı kurmak ve paylaşmak istediklerini söylüyorlar. Buna katılıyoruz.”

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.