Sosyal Medya Ağustos 8, 2020 11:00

Trump yine çıldırdı! TikTok bizim olacak yoksa…!

Trump yine çıldırdı! TikTok bizim olacak yoksa…!

Donald Trump, Çin’e olan teknolojik saldırılarına yenisini ekledi. Sarı başkan şimdi de TikTok için açtı ağzını yumdu gözünü.

Geçtiğimiz hafta Microsoft’un TikTok firmasının ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki operasyonlarını satın almak için ByteDance ile görüştüğü resmi olarak açıklanmıştı. Yeni bir rapora göre; Microsoft, satın alımını TikTok’un Hindistan ve Avrupa’daki operasyonlarını da kapsayacak şekilde genişletmek istiyor. Hatta bunun için Çin’e iyice bilinen Donald Trump ile devreye girmiş.

Sosyal medya devi, güvenlik sorunları ve Hindistan ile Çin arasındaki sınır sorunlarından kaynaklanan artan düşmanlık nedeniyle uygulamanın ülkeden yasaklanması nedeniyle Hindistan’da zor zamanlar geçirdi. Son zamanlarda, ABD hükümetinin de güvenlik gerekçesiyle TikTok’u ABD‘de yasaklayacakları söyleniyordu.

Microsoft’un TikTok’u satın almakla ilgilendiği ve satın alma gerçekleşirse, TikTok’un ABD’deki tüm operasyonlarının toplanan veriler ve sunucular da dahil olmak üzere her şey Çin’den ABD’ye taşınacak.

Ya sat ya terk et!

Microsoft, bu görüşmelere ABD hükümetini de dahil etti ve ABD hükümetinin, bitirme anlaşması için 15 Eylül 2020’ye kadar bir süre verdiği bildirildi. Eğer 15 Eylül 2020‘ye kadar TikTok’un hisseleri Microsoft’un elinde olmaz ise uygulamanın kullanımı Amerika’da yasaklanacak.

TikTok

Teknoloji tarihinin en çirkin olayı olarak tarihe geçecek olan bu olayda TikTok’un ne yapacağı henüz bilinmiyor. Ancak Donald Trump satın almak istediği her firma için böyle zorla sattın alacaksa işimiz iş doğrusu.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.