Ana sayfa » Mobil » Google Pixel Watch Geliyor! Gözümüz Yollarda Kaldı

Google Pixel Watch Geliyor! Gözümüz Yollarda Kaldı

Google Pixel Watch Geliyor! Gözümüz Yollarda Kaldı

Google’ın sağlık takibi yapan bir “çip” siparişi vermesi üzerine Google Pixel Watch söylentileri yeniden ortaya çıktı. Bu yıl tanıtılacak mı?

Pixel Watch için somut adımlar atılıyor. Google‘ın geçtiğimiz sene Kasım ayında 2.1 milyar dolara, akıllı saat ve fitness takipçisi ürünleri olan FitBit‘i satın almasıyla Google Pixel Watch söylentileri ortaya çıkmıştı. ETNews Google‘ın Samsung‘dan giyilebilir bir cihaz üzerinde kullanılabilecek bir hareket izleme çipi üretmesini istediğini raporladı. Rapor, Google tarafından sipariş edilen yarı iletkenin vücut hareketlerini ölçen bir sensör için kullanılacağını söylüyor.

Tabiki bu çipler bir gecede üretilmiyor. Bu nedenle Google’ın Pixel Watch akıllı saati bu sene çıkmayabilir. Çıkarsa da bu çipin yöneteceği özellik bu sene çıkacak akıllı saatte bulunmayabilir.
Elbette başka olasılıklar da var. Sensörün bir telefonda veya belki bir Fitbit akıllı saatinde veya fitness takipçisinde kullanılması mümkündür. Çipin, wearOS üzerinde kullanılacak bir sensör için tasarlanma ihtimali de var.

Google Pixel Watch

Google Pixel Watch için kullanılacak çipi Samsung üretecek

Çipin tasarımından Samsung sorumlu olacak. Genellikle bir dökümhane, müşteri tarafından tasarlanan bir yarı iletkeni üretir. Bunun bir örneği, Apple tarafından tasarlanan ve TSMC tarafından üretilen yeni A14 Bionic olabilir. Apple, işlemcinin tasarımlarını ve üretim sürecini tamamen kendi tasarlıyor ve bunu üretebilmek için TSMC firmasının fabrikalarından istifade ediyor. Google ise bu olayda Samsung‘dan, istediği görevi yerine getirecek bir çipi tasarlayıp üretmesini istiyor. ETNews ayrıca Samsung‘un Google için montaj hattından çıkaracağı ikinci bir yonga setinden daha bahsediyor, ancak bu bileşenin özellikleri ve işlevi ile ilgili bir bilgi henüz yok.

Akıllı saat sektörü her geçen yıl daha güçlü bir sektör olarak karşımıza çıkıyor ve elbette Google da bu sektörde güçlü bir isim olmak isteyecektir. Bir Google Pixel Watch satın almak isteyen birkaç milyon Pixel kullanıcısı var ve Google‘ın bu saatlerine yalnızca Pixel sahiplerinin erişebileceği bazı özellikler ekleyeceğini tahmin ediyorsunuzdur. Apple ve Samsung bir avantaja sahip ancak Fitbit‘in satın alınması, Google‘a bol miktarda deneyim kazandıracak ve onu bu oyunda güvenilir bir oyuncu haline getirecektir.

Google’ın üzerinde çalışması gereken bir şey de WearOS. Google, 2018‘de bir Pixel Watch‘u piyasaya sürmemesinin nedeni olarak akıllı saat işletim sisteminin eksikliklerini gösterdi. Ancak geçen ay bu cephede bazı güzel haberler vardı. Snapdragon Wear 3100 yonga seti, yeni Snapdragon Wear 4100 yongasıyla değiştiriliyor. Qualcomm ayrıca Snapdragon Wear 4100+ modelini de tanıttı. Yeni yongalar, iyileştirilmiş bir CPU, GPU, bellek, hücresel modem ve kamera sistemi ile birlikte gelecek ve Google‘ın WearOS‘u iyileştirmesine yardımcı olacak. Qualcomm‘a göre 12nanometre Snapdragon Wear 4100+, Snapdragon Wear 3100′den % 85 daha hızlı performans sunacak. Dört Cortex-A53 CPU çekirdeği, Adreno 504 GPU, daha hızlı LPDDR3 RAM belleği ve çift “görüntü sinyali işleme ünitesi” ile donatılacak. Ayrıca 16 megapixel kameraları da destekleyecek. Snapdragon Wear 4100‘ün içinde bulunduğu ilk akıllı saatlerden biri, yeni nesil TicWatch Pro olacak.

Pixel Watch Kötü Haber

Son sözlere gelecek olursak, 2018 ve 2019‘da hevesimizi kursağımızda bırakan Google, bu sene de aynısını yapıp akıllı saatini tanıtmayabilir.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.