Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 6, 2020 22:00

Starship SN5 Mars için ilk sıçrayışını yaptı! Elon Musk paraları kazandı

Bugün yapılan Starship SN5 sıçrama testi ile Mars yolunda büyük bir adım atıldı. Peki Mars'a yolculuk ne zaman?
Starship SN5 Mars için ilk sıçrayışını yaptı! Elon Musk paraları kazandı

Neil Armstrong‘un 20 Temmuz 1961‘de Ay’a ayak basan ilk insan olması üzerinden 59 yıl geçti ve insanlık artık Mars‘a gitmek için hazırlanıyor. Mars gezegeni insanlık için çok önemli. Zira Mars‘ta bir yaşam kurulabileceğine hatta bir yaşam olduğuna da inanılıyor. Tabi burada bahsettiğimiz hücresel bir yaşam. Bu konuda çalışmalar devam ederken 2022 yılında Mars‘a ilk yolculuğunu gerçekleştirmesi planlanan Starship SN5 aracı geçtiğimiz gün ilk kez tekli uçuşunu gerçekleştirdi.

Bu uçuş 1 dakika civarında sürdü ve uzay gemisi 150 metreye kadar yükseldikten sonra geri yer yüzüne iniş yapmayı başardı. Bu boyuttaki ve bu ağırlıktaki bir geminin bu şekilde iniş ve kalkışı ise Elon Musk‘ın vizyonunda gizli. Gelin 1 dakikalık fırlatmayı birlikte izleyelim.

SpaceX tarafından yapılan açıklamaya göre bu geminin kısa süre içinde daha yükseğe çıkıp geri indirilmesi ile ilgili çalışmalar sürdürülecek ve 2021 başlarında da gemi uzaya gidip geri gelecek. Daha sonra uzayda da ileri gidip geri gelmesi planlanıyor. 2024 Yılında ise Elon Musk‘ın bu gemiye binerek Mars‘a giden ilk insan olma hayali gerçekleştirilecek.

Bu konuda resmi bir açıklama olmasa da Elon Musk‘ın bunu çok istediğini biliyoruz. Bu arada 2022 yılından 2024 yılına kadar bu uzay gemisi hatta gemileri Mars‘a kargo taşıyacak ve dünyadan ürünleri Mars‘a götürecek. İster inanın ister inanmayın; Mars‘ta yaşam başlıyor. Bu arada bu sıçrayıştan sonra SpaceX hisseleri rekor seviyeye ulaştı…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.