Ana sayfa » Mobil » iPhone 12 Yeni Bir Kablosuz Şarj Teknolojisi İle Gelecek. O Da Ne Öyle?

iPhone 12 Yeni Bir Kablosuz Şarj Teknolojisi İle Gelecek. O Da Ne Öyle?

iPhone 12 Yeni Bir Kablosuz Şarj Teknolojisi İle Gelecek. O Da Ne Öyle?

Son birkaç nesildir iPhone’lar kablosuz şarjı destekliyor. iPhone 12 modelinde ise daha farklı ve ilginç bir teknoloji kullanılacak.

Apple iPhone 12 ile manyetik şarj teknolojili ilk telefonunu tanıtmayı planlıyor. Çok güçlü mıknatıslar, telefonu şarj pedinin uygun kısmına otomatik olarak taşıyacak ve şarj işlemi başlayacak. Sonuç olarak birbirine değen metal yollar sayesinde günümüzdeki geleneksel kablosuz şarj teknolojilerinden daha hızlı bir çözüm olacak gibi görünüyor.

Biz bu manyetik şarj teknolojisini ilk defa Apple’da görmüyoruz aslında. Daha önce Sony’de Xperia Z1/Z2/Z3 modellerinde de görmüştük. Yine benzer bir mantıkla birbirini tutan bazı mıknatıslar aracılığıyla şarj oluyordu ve kablosuz demenin çok da doğru olmayacağı bir çözümdü. En azından telefon üzerinde sık sık bozulabilecek, kırılabilecek, içine toz dolunca performansı düşecek bir micro USB soketi yerine kullanılabilecek mantıklı bir çözümdü. O da sadece 3 seri boyunca dayanabildi, bu teknoloji kullanıcılar tarafından pek ilgi görmedi ve Xperia Z3 modelinden sonra son buldu.

Sony manyetik şarj

Apple ise şimdi bunu daha farklı bir şekilde kullanıcılarına sunmak için kolları sıvadı ve daha farklı bir tasarımla karşımızda.

iPhone 12 yanında bir de parayla şarj aleti mi alacağız?

Bazı sızdırılan kalıplara ve bobinlere göre, manyetik konumlandırmaya sahip ilk nesil, gelecek ay tanıtılması beklenen iPhone 12 ailesi olacak. Manyetik kalıplar Çin‘in ünlü sosyal medyası Weibo‘da ortaya çıktı ve kamera kurulumu için plaka ve ses ve güç düğmeleri gibi diğer bileşenlerin yanında çekildiler.

iPhone 12 manyetik

Apple için ek bir avantaj olarak, yeni özellik muhtemelen çalışmak için uyumlu bir şarj cihazı gerektirecek. Bu da Apple’ın Air Power fiyaskosundan sonra yeni bir kablosuz şarj cihazını piyasaya sürmeye hazır olduğunu gösteriyor. Apple telefonunun yanında bir şarj cihazını da para ile satmak isterse şaşırmayın.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.