Ana sayfa » Mobil » Avrupa Şokta! Xiaomi Huawei’yi Bu Kez Fena Tokatladı!

Avrupa Şokta! Xiaomi Huawei’yi Bu Kez Fena Tokatladı!

Avrupa Şokta! Xiaomi Huawei’yi Bu Kez Fena Tokatladı!

Bu yıl zirvelerin kartalı Samsung ve şahini Apple olsa da, üçüncülükte Avrupa satışlarını domine eden şirket Xiaomi oldu. Bu durum Huawei için soğuk duş etkisi yarattı.

Counterpoint Research, son zamanlarda, 2020 yılının ilk çeyreği için Avrupa akıllı telefon pazarına ilişkin bir rapor yayınladı ve Xiaomi ilginç bir konuma yükseldi. Ayrıca pazar araştırma firmalarından Canalys, yılın ikinci çeyreğinde Avrupa’da telefon üzerine yapılan sevkiyatlar hakkında bir rapor yayınladı. Buna göre Xiaomi %145 gibi inanılmaz bir büyüme oranına ulaştı.

Xiaomi özellikle uygun fiyatlı ve iyi özellikler sunan Redmi Note 8 Pro gibi telefonları sayesinde 2020’de Huawei’nin önüne geçti. Öte yandan veriler ayrıca Samsung’un ikinci çeyrekte % 30’luk pazar payı ile pazar liderliğini sürdürdüğünü gösteriyor. Ancak Samsung pazar payında yıllık % 31 düşüşle daraldı.

Apple ise ikinci çeyrekte % 21’lik pazar payı ile% 42’lik bir artışla ikinci sırada yer almaktadır. Xiaomi, yıllık% 65 artışla % 17 pazar payı ile üçüncü sırada yer alıyor. Bu veriler markanın özellikle İspanya’da pazar payı açısından ilk sırada yer almaya devam ettiğini gösteriyor. Ayrıca, Xiaomi ve Apple’ın Avrupa’da ikinci çeyrekte paylarını artıran sadece iki üretici olduğunu belirtmek de önemlidir. Bunlar arasında Apple % 42, Xiaomi ise % 65, pazar payları ise sırasıyla% 21 ve% 17 arttı.

Huawei, bilinen bazı nedenlerden ötürü, Avrupa’daki sevkiyatlarında % 17 düşüş yaşayarak sıralamada bir sıra geriledi. Avrupa’nın dördüncü en büyük akıllı telefon satıcısı olmasına rağmen, Huawei hala küresel akıllı telefon pazarındaki en büyük satıcıdır. Samsung ikinci sırada yer alırken, Apple iPhone SE 2020 sayesinde  üçüncü sırada yer alıyor. Xiaomi ve OPPO, global gönderilerde sırasıyla dördüncü ve beşinci sırada yer alıyor.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.