Mobil Ağustos 5, 2020 9:00

Çinlilerden GPS’e Rakip Yeni Navigasyon Sistemi: BeiDou

Çin geçtiğimiz günlerde kendi geliştirdiği BeiDou Navigasyon sisteminin artık tamamen çalışır durumda olduğunu duyurdu. ABD'nin ürettiği GPS'e rakip geliyor.
Çinlilerden GPS’e Rakip Yeni Navigasyon Sistemi: BeiDou

Yeni navigasyon sistemi BeiDou şu anda ABD’nin GPS, Rusya’nın GLONASS ve AB’nin Galileo navigasyon sistemleri ile aynı ligde. Şu anda, Pakistan dahil 100’den fazla ülke ve Bant ve Yol Girişimi’nin (BRI) bir parçası olan ülkeler zaten sistemi kullanıyor. Uzmanlar, Çin basınına “BeiDou-3‘ün piyasaya sürülmesinin temel nedeninin çekirdek teknolojilerin diğer ülkelerden satın alınamayacağı ve Çin’e uygulanan teknolojik “ambargo” olduğunu belirtti.  Sistemdeki uyduların son partisi bu yılın başlarında gönderildi ve şimdi küresel olarak hizmet vermeye hazır.

Proje, 400’den fazla yerli enstitü, üniversite ve işletmeden 300.000’den fazla bilim adamı, mühendis ve teknisyen getirmiştir. 1990’lardan beri geliştirilme aşamasında idi ve sonunda tamamlandı. Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping, sistemi geçen hafta Büyük Halk Salonu’nda düzenlenen bir törenle tanıttı.

Sistem, ülkenin yabancı navigasyon sistemine olan bağımlılığını etkili bir şekilde düşürüyor. Çin devleti, anakarasında 2019 yılı sonunda 6.5 milyondan fazla karayolu aracı, 40.000 posta ve ekspres teslimat aracı, 36 büyük şehirde 80.000 otobüs, 3.200 iç navigasyon tesisi ve 2.900 deniz navigasyon tesisi, karayolu taşıtları için dünyanın en büyük dinamik izleme sistemini oluşturan BDS‘yi benimsemişti. Artık BeiDou ile Çin ulusal güvenliğini sağlama konusunda önemli bir sisteme kavuştu. İlerleyen zamanlarda Çin üretimi akıllı telefonlarda kullanılıp kullanılmayacağını öğreneceğiz.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.