Ana sayfa » Mobil » Apple iPhone 12 için üzücü açıklamayı yaptı! Bunu bekliyorduk

Apple iPhone 12 için üzücü açıklamayı yaptı! Bunu bekliyorduk

Apple iPhone 12 için üzücü açıklamayı yaptı! Bunu bekliyorduk

Bugün Apple CFO’su Luca Maestri resmi açıklamayı yaptı ve Apple iPhone 12 satışı ile ilgili üzücü haberi verdi. Peki Maestri ne dedi?

Dünyada yaşanan Koronavirüs salgını ülkemizde bitmiş gibi bir intibaya sahip olsa da birçok ülkenin ikinci dalgadan korktuğu bir zaman diliminden geçiyoruz. Koronavirüs dünyanın tüm sektörlerini olumlu / olumsuz bir şekilde etkiledi. Bu sektörlerden en olumsuz şekilde etkilenen sektörlerden birisi ise mobil pazar oldu. Özellikle tedarikçilerin ve üretim tesislerinin yaşadığı sorunlar sektörü derinden etkilemeye devam ediyor. Bir süredir söylenen “Apple iPhone 12 tanıtımı ertelenecek” dedikodusu bugün gerçek oldu.

Apple‘ın üçüncü çeyrek sonuçlarının açıklandığı bir toplantıda Apple CFO‘su Luca Maestri bir açıklama yaparak tanıtımın da satışın da birkaç hafta ertelenebileceğini resmen açıkladı ve şunları söyledi.

Bildiğiniz gibi geçen yıl iPhone’u Eylül ayı sonunda satmaya başladık. Bu yıl teslimatların birkaç hafta ertelenmesini bekliyoruz.

iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro

Bu da daha önceden söylendiği gibi satışların Ekim ayına sarkması anlamına gelebilir. 4G destekli yeni nesil iPhone 12 serisinin ise Kasım ayına bile sarkabileceğni düşünüyoruz. birçok kişi 5G destekli iPhone 12 modellerine yönelecek olsa da burada asıl satılacak olan telefonların 4G destekli iPhone 12 olacağını da belirtelim.

iPhone 12 Türkiye pazarına ne zaman gelir?

Öncelikle Türkiye’de 5G destekli iPhone 12 modellerini ilk etapta göremeyeceğiz diye düşünüyoruz. Bununla birlikte 4G destekli iPhone 12‘nin satışı tahmin ettiğimiz gibi Kasım ayına kalırsa şöyle bir senaryo ortaya çıkabilir. Bildiğiniz üzere Apple Türkiye pazarını üçüncü dalgaya sokan bir üretici önce birinci sınıf ülkeler, sonra ikinci sınıf ülkeler ve en sonda Türkiye gibi üçüncü sınıf ülkelere ürünlerini satışa sunuyor. Biz hiçbir dönemde İngiltere ve Amerika ile aynı dönemde satışa başlamadık. İşte bundan dolayı bu ülkelerde Kasım ayında 4G destekli iPhone 12 satışa sunulursa; ülkemize gelişi de yeni yılı bulabilir.

Demedi demeyin…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.