Ana sayfa » Apple » Apple batacak diyenlere kapak gibi cevap geldi!

Apple batacak diyenlere kapak gibi cevap geldi!

Apple batacak diyenlere kapak gibi cevap geldi!

Apple, 2020’nin ikinci yarısına ait finansal raporlarını açıkladı. iPhone satışları yüksek fiyatına rağmen yükselişe geçmiş durumda.

Cupertinolu teknoloji üreticisi Apple için dönem dönem battı batacak gibi gerçeği asla yansıtmayan ithamlarda bulunuyordu. Ancak bu söylentiler her dönem açıklanan finansal raporlar ile unutulup gidiyordu. Koronavirüs nedeniyle iPhone satışları konusunda bu yıl tökezleyecek denilen Apple, yine kapak gibi bir cevap verdi. 2020’nin ilk yarısına ait finansal raporlarını açıklayan Apple, satış konusunda hala iyi durumda olduğunu bizlere gösteriyor.

iPhone satışları yüksek fiyatına rağmen arttı!

Apple cephesinden gelen açıklamalara göre; Nisan ile Haziran arasında şirketin geliri yüzde 11 artarak 59.7 milyar dolara ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde bu gelir 53.8 milyar dolardı.

Bu dönemde net karını 11.3 milyar dolara çıkaran Apple, bir önceki yıla göre yüzde 12 daha fazla net gelir elde gemiş oldu. Hisse başına kar ise 2.18 dolardan 2.58dolara çıktı.

Gelelim herkesin merakla beklediği iPhone satışlarına. Bu dönemde Apple, iPhone satışlarını yüzde 1.7 arttırarak 26.4 milyar dolara çıkardı. Göreceğiniz üzere firmanın en büyük gelir kapısı hala iPhone.

Yüksek fiyatlarından doları sürekli ülkemizde eleştirilen Apple, aslında rakipleri ile aynı fiyat politikasını izliyor. Ancak Türkiye’de nedense iPhone fiyatları maalesef ki rakiplerine göre yaklaşık 1.000 TL – 1.500 TL daha fazla oluyor. Bu durumun yurtdışında böyle olmadığını belirtelim.

iPhone satışları

Apple, iPad satışlarını enterasan bir şekilde yüzde 31 oranında arttırarak 6.6 milyar dolar gelir elde etmeyi başarıyor. Tablet alanında gerçekten rakipsiz olan Apple, Mac satışlarında ise yine başarıya imza atıyor. Mac satışlarını yüzde 21.6 artıran Cupertinolu firma bu satış sonrası 7.1 milyar dolar gelir elde etmeyi başarıyor.

Mac satışlarındaki yükselişte son dönemde tanıtılan 16 inç MacBook Pro‘nun çok etkisi var. 2021’de ARM tabanına geçecek olan Apple, bu sayede Mac satışlarını iyice arttıracak gibi görünüyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.