Ana sayfa » Mobil » Apple’dan önce Çinliler Türkiye’ye girdi! WeChat Pay Türkiye’de kullanıma sunuldu!

Apple’dan önce Çinliler Türkiye’ye girdi! WeChat Pay Türkiye’de kullanıma sunuldu!

Apple’dan önce Çinliler Türkiye’ye girdi! WeChat Pay Türkiye’de kullanıma sunuldu!

Apple’ın ödeme sistemi Apple Pay daha ülkemizde kullanıma sunulmazken, bugün sürpriz bir şekilde WeChat Pay Türkiye’de kullanıma sunuldu!

Apple, bundan tam 6 yıl önce yani 2014 yılında Apple Pay adını verdiği mobil ödeme servisini kullanıma sunmuştu. Dünyanın çeşitli yerlerinde kullanıma sunulan bu sistem, Apple’ın 13.000 TL‘ye iPhone sattığı Türkiye’ye bir türlü gelememişti. Bugün ise Apple’dan önce Çinli teknoloji devi Tencent, Türkiye için kolları sıvadı ve WeChat Pay ödeme sistemini ülkemizde kullanıma sundu.

Çin’in en popüler mesajlaşma uygulaması olan WeChat’in mobil ödeme sistemi Türkiye pazarına geçtiğimiz yıllarda Çin’e satılan ICBC Bank ile giriş yapıyor. İlk olarak İstanbul Havalimanı‘nda kullanıma sunulan bu ödeme yönteminin 2020’nin sonlarına doğru daha fazla noktada kullanıma sunulması bekleniyor.

Bu ödeme yöntemi sayesinde WeChat uygulamasına girdiğinizde telefonunuzun kamerası ile QR kodu okutarak anında ödeme yapabileceksiniz. Hem iOS hem de Android telefonlar ile çalışan yeni mobil ödeme sistemi, özellikle koronavirüs sürecinde oldukça faydalı olacak.

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde fiziki paranın pek kullanılmayacağı bunun yerine mobil ödeme ve dijital para birimlerinin sükse yapacağı öngörülüyor. Fiziki para yerine dijital para kullanılarak hem kaynak tüketimi azaltılacak hem de daha kolay ve hızlı bir şekilde ödeme yapılabilecek.

WeChat Pay

WeChat‘in Türkiye pazarına ansızın giriş yapması, Apple’ı kara kara düşündürecek gibi görünüyor. Türkiye pazarına çok önem veriyoruz diyen Tim Cook, bakalım mobil ödeme sistemini ne zaman ve hangi bankalar aracılığı ile ülkemizde kullanıma sunacak?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.