Mobil Temmuz 29, 2020 14:00

Sosyal Medya Kanunu Meclis’ten geçti! Hakaret ederken bir kez daha düşünün

Bir süredir gündemde olan Sosyal Medya Kanunu bugün resmen Meclisimizden geçti. Peki bu kanun nedir? Dilimiz döndüğünce anlatalım...
Sosyal Medya Kanunu Meclis’ten geçti! Hakaret ederken bir kez daha düşünün

Sosyal medya hayatımızın her anında yanında. Sadece sosyal medya için bir yerlere gidiyor, bir şeyler yiyiyor ve hatta içiyoruz. Sosyal medyadan yapılan saldırılarla son dönemde birçok kişi mağdur edildi. Bu noktada özellikle kadınlara yapılan bazı çirkin yakıştırmalar ise toplumun her kesimi tarafından lanet ile karşılandı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan‘ın talimatıyla hazırlanan Sosyal Medya Kanunu bugün yasalaştı ve 1 Ekim 2020 tarihi itibariyle yürürlülüğe girecek.

Sosyal Medya Kanunu nedir?

Açıkçası konu çok uzun bir konu ve bunu en basit tabirle anlatmaya çalışalım. Bugün birçok sosyal medya programının Türkiye’de temsilcisi yok. Bu kanun ile bu durumun önüne geçilecek ve devlet 1 milyon sayfa görüntülenmesini aşan sosyal ağlardan ülkemizde resmi bir temsilci bulunmasını isteyecek. Bu temsilci tüzel bir kişiyse de ulaşım bilgilerine herkesin ulaşabilmesi sağlanacak.

Burası çok önemli;

Bu kapsamda kullanıcıların internet ortamında sosyal etkileşim amacıyla metin, görüntü, ses, konum gibi içerikleri oluşturmalarına, görüntülemelerine veya paylaşmalarına imkan sağlayan gerçek veya tüzel kişiler, sosyal ağ sağlayıcı olarak tanımlanacak. Yani paylaştığınız her şeyden sorumlu olacaksınız. Bu sorumlulukta sosyal medya sitesi ile birlikte devlete karşı konuşlandırılacak. Yani istediğiniz her yorumu, her hakareti artık sosyal medyadan yapamayacaksınız. Yapılan yorumlar 10 bin liradan 100 bin liraya kadar verilebilen idari para cezası, 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar artırılacak.

Devletin istediği temsilcinin belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcıya, BTK tarafından bildirimde bulunulacak. Bildirimden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcıya, BTK Başkanı tarafından 10 milyon lira idari para cezası verilecek.Verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde 30 milyon lira daha idari para cezası verilecek.

Sosyal medyalara Reklam Yasağı da gelecek!

İkinci kez verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde BTK Başkanı tarafından Türkiye’de mukim vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişilerin ilgili sosyal ağ sağlayıcısına yeni reklam vermesi yasaklanacak. Bu kapsamda yeni sözleşme kurulamayacak ve buna ilişkin para transferi yapılamayacak

Reklam yasağı kararının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde BTK Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 oranında daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek. Bunun tekrarı sonrasında ise bu bant genişliği daraltılması %90’lara çıkartılacak. Yani hiç kimse bu osyal ağlara giremeyecek.

Sosyal medyaların 48 saatleri var!

Sosyal ağ sağlayıcı, “içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi” ile “özel hayatın gizliliği nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesi”ni gerektirecek içeriklere yönelik kişiler tarafından yapılacak başvurulara, başvurudan itibaren en geç 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermekle yükümlü olacak. Olumsuz cevaplar gerekçeli olarak verilecek.

Sosyal medyadan hakaret edene ne olacak?

Hukuka aykırılığı hakim veya mahkeme kararı ile tespit edilen içeriğin sosyal ağ sağlayıcıya bildirilmesi durumunda, bildirime rağmen 24 saat içinde içeriği çıkarmayan veya erişimi engellemeyen sosyal ağ sağlayıcı, doğan zararların tazmin edilmesinden sorumlu olacak. Bu hukuki sorumluluğun işletilmesi için içerik sağlayıcının sorumluluğuna gidilmesi veya içerik sağlayıcıya dava açılması şartı aranmayacak.

Bu kanun ile birlikte yorum yapan kişilerin bilgileri sosyal medya uygulamaları tarafından raporlanacak. İşte bu da muhalefetin eleştiri oklarına hedef olan bir yaptırım. Bunların zaten raporlandığını az çok hepimiz tahmin ediyoruz. Bir konudan bahsederken o konu ile ilgili reklamın bize gösterildiği bir dünyada bu verilerin oluşturulmasının son kullanıcı tarafından bir soru  teşkil edeceğini düşünmüyoruz.

Editörün Yorumu

Bundan böyle; birinin karısına, birinin bebeğine birinin de siyasi ortağı ile kocası gibi gösterilmesi paylaşımları yapanlar bunu iyice düşünmeliler. Özellikle bizlere de Youtube üzerinden “küfür ve hakaret” eden kişilerin de ayağını denk alması gerekecek…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.