Ana sayfa » Mobil » Quick Charge 5 tanıtıldı; 5 dakikada %50 şarj, 10 derece düşük ısı!

Quick Charge 5 tanıtıldı; 5 dakikada %50 şarj, 10 derece düşük ısı!

Quick Charge 5 tanıtıldı; 5 dakikada %50 şarj, 10 derece düşük ısı!

Qualcomm’un yıllardır varlığını devam ettiren ve birçok cihaza destek veren Quick Charge teknolojisi, yeni 5.0 versiyonu ile daha başarılı!

Son haftalarda Xiaomi, Vivo, OPPO ve Realme gibi üreticilerin atılımları ile gerçekleşen “100W hızlı şarj” rüyası, daha ulaşılabilir bir hale geliyor. Öyle ki bugün birçok akıllı telefonda yer alan Qualcomm Quick Charge, yeni sürümü ile son derece hızlı ve verimli bir hal aldı. Saatler önce tanıtılan yeni teknoloji; 4.500 mAh kapasiteli bir pili 5 dakikada %50, 15 dakikada ise %100 doldurabilecek. Aynı zamanda diğer teknolojilere göre çok daha az ısınacak ve bu açıdan da geçer not alacak.

Piyasadaki amiral gemilerine güç veren Snapdragon 865 ve onun geliştirilmiş versiyonu Snapdragon 865+’ın destek verdiği Quick Charge 5 teknolojisi, bir önceki Quick Charge 4‘e göre %70 daha fazla verim ve 10 kat daha fazla güç dağıtımı sunuyor. Aynı zamanda daha önceki teknolojiye göre cihazları dört kat daha hızlı şarj ediyor. Bu da kullanıcıların yüzünü fazlasıyla güldürüyor. Peki bu güç ne kadar güvenlik sağlıyor? “100W ne ya? Kesin cihaz güneşin veliahtı  gibi oluyordur. Alev alev yanıyordu.” diyebilirsiniz; ancak durum biraz farklı. Hatta biraz değil, şaşırtıcı şekilde farklı.

Şirketten yapılan açıklamalara göre bir önceki şarj teknolojisine göre dört kat daha hızlı şarj sunan ve 100W’ı aşan bir güce sahip olan Quick Charge 5, cihazları çok daha az ısıtacak. Bu “az ısınma” ise yaklaşık 10 derece olacak. Yani cihazınız şarjda 40 derece civarında bir sıcaklığa ulaşıyorsa, yeni QC5 ile bu sıcaklık 30 dereceye kadar düşecek. Şuanda piyasada olan cihazlar ise, her ne kadar yongaları desteklese de bu teknolojiden yararlanamayacak. En azından söylentiler bu şekilde.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.