*
Ana sayfa » Mobil » MediaTek Dimensity 2000; Kirin bitmek üzere; peki ama SD?

MediaTek Dimensity 2000; Kirin bitmek üzere; peki ama SD?

MediaTek Dimensity 2000; Kirin bitmek üzere; peki ama SD?

Tayvan merkezli çip üreticisi Mediatek, yeni Dimensity 2000 ile hem Huawei’ye umut olacak, hemde Snapdragon’a kafa tutacak!

Akıllı telefonların bu hale gelmesine büyük katkılar sağlayan, hatta bu hale gelmesinde en büyük rolü oynayan çipler, bir diğer deyişle işlemciler/yongalar, dur durak bilmeden gelişmeye devam ediyor. Bu gelişmeler ise pazarda mevcudiyetini koruyan rekabete adeta benzin döküyor. Bu rekabet alevini körükleyen firmaların başında gelen MediaTek ise, yeni üst seviye çipini 2021’in ikinci çeyreğinde piyasaya sürmek istiyor. Peki MediaTek Dimensity 2000 neler vaad ediyor?

Pazarda her ne kadar giriş ve orta segment cihazların sık sık tercih ettiği bir üretici olsa da üst segmentte hatırı sayılır başarılar elde edemeyen MediaTek, bu yıl Dimensity serisi ile büyük bir sıçrayışa imza attı. Hem uygun fiyatlı, hemde daha önceki Helio serisi yongalara göre daha performanslı olan bu yongalar, hem orta segmente hemde üst segmente hitap etmeyi başardı. Özellikle Dimensity 1000+ ile üst segmente göz kırpan şirket, her ne kadar Snapdragon 865‘e yaklaşamasa da geleceğe dönük adımlarına bir yenisini ekledi. Dimensity 2000 ise Qualcomm’a yaklaşmak değil, Qualcomm ile savaşmak istiyor.

Söylentilere göre ARM Cortex A78 çekirdeklerini benimseyecek ve 5G desteğini hali hazırda güç verdiği cihazlara sağlayacak olan Dimensity 2000, 2021 yılının ikinci çeyreğinde piyasaya sürülecek. Buna ek olarak 5nm üretim sürecine sahip olacak. Bu da yongayı 7nm üretim sürecine sahip olan Dimensity 1000+‘dan çok daha verimli kılacak.

Tüm bunların yanı sıra ABD ile gerginlik yaşayan Huawei’nin TSMC‘den yonga alamayacak olması, üstelik şirketin bu yıl 10 milyon yonga ihtiyacı varken elinde 8 milyon yonga bulunması, Huawei’yi MediaTek ile masaya oturtacak. Bu da önümüzdeki aylarda Huawei cihazlarda MediaTek yongaları görmemize olanak sağlayacak.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.