iPhone Temmuz 25, 2020 11:00

Apple damarımızı okuyacak! iPhone güvenliği Allahuekber Dağlar’ına çıkıyor!

Apple damarımızı okuyacak! iPhone güvenliği Allahuekber Dağlar’ına çıkıyor!

Apple, iPhone güvenliği için düğmeye bastı. Apple’a yüz okumak yetmedi şimdi de damarlarımızı okuyacak. Bu nasıl bir teknolojidir yarabbi?

Apple, iPhone X ile birlikte True Depth adı verilen yüz okuma (Face ID) teknolojisini hayatımıza kazandırmıştı. Xbox One‘ın Kinect sistemini resmen küçülten Apple, iPhone güvenliği konusunda Touch ID’den sonra seviye atlamıştı. Yıllar içerisinde gelişen ve kandırılması sadece birebir modellenmiş 3D maskeler ile mümkün olan Face ID’nin ilerleyen yıllarda güvenliği Allahuekber Dağlar’ına çıkaracağı ortaya çıktı.

Apple’ın Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi’nden (USPTO) aldığı patente göre; iPhone modelleri biyometrik yüz hatlarını okumanın yanı sıra yüz bölgesindeki damarları da tarayacak. Kızılötesi sensör ile bu işlemi gerçekleştirecek olan Apple, bu sayede Face ID’yi kandırmak için 3D maskelerin bile kullanımına bile izin vermeyecek.

Bazen insanlar birbirlerine çok benzeyebiliyor. Özellikle tek yumurta ikizleri birbirlerinin aynısı olabiliyor. Bu yüzden hem Face ID hem de Android’deki yüz okuma teknolojileri bile sınıfta kalıyordu. Apple’ın kızılötesi ışınlar ile okuyacağı damarlar herkeste farklı olacağı için kandırmak mümkün olmayacak.

 

iPhone güvenliği

Bu patentin henüz tescillenmiş sadece “patent” olduğunu belirtelim. Apple bu patenti hayata geçirmeyebilir de. Ancak damar okuma teknolojisi gerçekleşse bile bu maalesef ki 1-2 yıl içerisinde mümkün görünmüyor. Kim bilir belki 2023 veya 2024 yıllarında tanıtılacak olan iPhone modellerinde bu teknoloji görürüz.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.