Ana sayfa » Mobil » Huawei Samsung ve Xiaomi’yi fena eleştirdi! Kiminki daha büyük önemli değil

Huawei Samsung ve Xiaomi’yi fena eleştirdi! Kiminki daha büyük önemli değil

Huawei Samsung ve Xiaomi’yi fena eleştirdi! Kiminki daha büyük önemli değil

Huawei Samsung ve Xiaomi’nin 108 megapiksel kamera sensörü kullanması ile ilgili bugün bir açıklama yaptı. Rakamlar her şey değildir beyler…

Akıllı telefon pazarında bundan yıllar önce başlayan ve 2013 yılında Nokia 1020 ile 41 megapiksele ulaşan ardından da 2014 yılında OPPO Find 7 ile 50 megapiksel seviyesine çıkan “megapiksel savaşları” bir süredir hayatımıza yeniden girmiş durumda. Samsung’un CMOS sensörlü 108 megapiksel kamera çözümü ise bugün sektörü ciddi anlamda etkiliyor. Huawei Samsung ve Xiaomi‘nin kullandığı bu 108 megapiksel kamera sensörü için bugün oldukça önemli bir açıklama yaptı.

Huawei Tüketici İş Grubu CEO’su Yu Chengdong “megapiksel” kelimesinin bir telefonun kamerasının “iyi” olması için bir anlam ifade etmediğini söyleyerek şu açıklamayı yaptı.

100 megapiksel kamera, büyük pikselleri sentezlemek için birkaç küçük pikseli birleştirse bile, hala dezavantajları vardır. Fotoğraf kalitesi piksel sayısıyla doğrudan ilişkili değildir. Piksel sayısı, piksel boyutu, işlemci, yazılım algoritması ve platform özellikleri dahil olmak üzere farklı bileşenlerin bir kombinasyonuna bağlıdır. En yüksek kaliteye ulaşmak, çok fazla yatırım ve sürekli yenilik gerektirir.

Gerçekten de bugün DxOMark sonuçlarını baktığımızda ilk üç sıradaki telefonun 108 megapiksel sensöre sahip olmadığını görüyoruz. İlk 2 sırada şu telefonlar var.

  1. Huawei P40 Pro 50 megapiksel f/1,9
  2. Honor 30 Pro 40 megapiksel f/1,8
  3. OPPO Find X2 Pro 48 megapiksel f/1,7

Bu piksel savaşları 2021 yılı içinde nereye gidecek? Bunu da önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. Bakalım çıta 200 megapiksellere çıkacak mı?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.