Mobil Temmuz 20, 2020 17:00

Ekran altı kamera sorununa çözüm Microsoft’tan geldi! Şaka değil, yeminle

Ekran altı kamera şehir efsanesi, görünen o ki; Microsoft ve yapay zeka sayesinde hayta geçecek gibi görünüyor. Peki nasıl mı? İşte detaylar...
Ekran altı kamera sorununa çözüm Microsoft’tan geldi! Şaka değil, yeminle

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında OPPO bir lansman düzenledi ve bu lansmanda ekran altı kamera teknolojisinin varlığını kanlı canlı bir şekilde gösterdi. Aslına bakarsanız bu teknoloji hali hazırda OPPO tarafından zaten kullanılıyordu. Tam ekranlı OPPO Find X‘in ışık ve yakınlık sensörleri zaten ekran altına gizlenmişti. Bunu daha da ileri taşıyan Çinli üretici kamerayı ekranın altına koymayı başarmıştı.

Bu saatten sonra da yoğun olan pikseller çekilen fotoğraflarda bulanıklaşma olmasını sağlamıştı. Bu soruna çözüm aranırken o bölgede piksel yoğunluğunu düşürülmesi ile ilgili de saçma sapan fikirler ortaya atılmış hatta bu fikir aşağıda da göreceğiniz üzere hayata geçirilmişti.

ekran altı kamera

Bugün ise belki inanmayacaksınız ama soruna çözüm Microsoft tarafından getirildi. Microsoft Araştırma ve Geliştirme Departmanı bu soruna olası bir çözümden bahsetti ve şu açıklamayı yaptı.

Ekranın piksel yapısı kırınım gibi bir fenomene yol açar. Sonuç olarak, şeffaf bir OLED (T-OLED) ekranın altında bir kamerayla çekilen görüntüler bulanık, düşük kontrastlı ve “bozulmuş” olabilir. Neyse ki, bu durumdaki görüntü kalitesindeki azalma öngörülebilir bir şemaya göre gerçekleşir. Görüntüyü iyileştirmek, sinyal-gürültü oranını artırmak ve bulanıklığı azaltmak için sinir ağını kullanıyoruz. Yapay zeka sistemi, başka bir şekilde geri yüklenemeyen görüntüyü “düzeltmeyi” mümkün kılıyor.

Bu çözüm ile ilgili resmi olarak görsellerde paylaşıldı. Biz de sizlerle bu görselleri paylaşmak istiyoruz. Zira görünen o ki; ekran altına kamera eklenme sorunsalı çözülmüş görünüyor.

Orijinal Fotoğraf

Ekran Altındaki Kamera ile Çekilen Görsel

Yapay Zeka ile Kurtarılan Resim

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.