Mobil Temmuz 20, 2020 14:00

23:9 en boy oranına sahip telefonlar mı geliyor? Uzun ince bir yoldayım

Sony tarafından 21:9 oranına çekilen ekranlar daha da uzayacak gibi görünüyor. 23:9 en boy oranına sahip ekranlar gün yüzüne çıktı...
23:9 en boy oranına sahip telefonlar mı geliyor? Uzun ince bir yoldayım

Akıllı telefonlar 2017 yılında LG G6 tanıtılana kadar 16:9 ekran boy oranına sahipti. Daha sonra ekranlar 18:9 oranına çıktı. Bir süre sonra da Samsung 19,5:9 ekran boy oranını bizlere tanıştırdı. Son dönemde ise Sony bu oranı sinema seviyesine 21:9‘a çıkarttı. 23:9 en boy oranına sahip telefonlar ile ilgili de bugün ilk kez görseller ortaya çıktı.

Öncelikle şunu söylemek gerek. Video sektörü, bırakın 21:9 oranları 18:9 oranlara bile hazır değil. Bunu da Youtube videolarında ve Netflix içeriklerinde aslında net bir şekilde görebiliyoruz. Fakat kullanıcıların istekleri ve beklentileri yüzünden yandan siyah bant çekilmiş videoları izlemek durumunda kalıyoruz. Peki bu 23:9 ekranlar nasıl görünecek?

Bu renderlar gördüğünüz üzere Samsung telefonlara aitmiş gibi bir izlenim bırakıyor. Böyle bir telefon var da bunun alt yapısı mı hazırlanıyor bunu bilemiyoruz ama önümüzdeki dönemde bu saçma ekran formatı hayatımıza girebilir. Telefonlarda değiştirilebilecek çok fazla bir şey kalmadı ve üreticiler de farklı olmak adına böyle uçuk kaçık fikirleri zihnimize ya da daha doğrusu bilinç altımıza sokmak istiyor olabilirler.

Peki sizce bu ekranlar nasıl görünüyor. Bu kadar uzun bir telefon kullanmak ister miydiniz? Bu telefonun kullanım senaryosu tarafında bize sunacakları ne olabilir? Yorumlarınızı haberin altındaki alanda bekliyoruz…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.