Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 16, 2020 9:00

Huawei HiCar kullanan ilk araç yola çıktı! 120 modele daha geliyor

Amerika ile gerildikçe gerilen ve her gerilmede teknolojisini tokat gibi çarpan Huawei HiCar isimli araç işletim sistemini yollara çıkardı...
Huawei HiCar kullanan ilk araç yola çıktı! 120 modele daha geliyor

Huawei son dönemde adından en sık bahsettiğimiz üretici konumuna geldi. Bunun sebebi de Amerika’nın Çin ile olan ticari geriliminden Huawei’nin etkilenmesi. Amerika Huawei ürünlerini ve teknolojilerine yasak getirmeye çalıştıkça Huawei de sanki inadına yapar gibi yeni teknolojilerini bir bir pazara sunuyor. Geçtiğimiz yıllarda tanıtılan ve geliştirilmesi devam eden Huawei HiCar HarmonyOS işletim sistemi kullanarak arabalarda kullanılmaya başlandı.

Bu gün gerçekleştirilen lansmanda BYD Han elektrikli aracının HiCar ile çalıştığı resmen gösterildi ve hatta sırf bugünün anısına bir de BYD Han logosu olan P40 modeli de resmen tanıtıldı.

Huawei bugün yapılan lansmanda bir açıklama yaptı ve HiCar projesinin geleceğini aktardı. HiCar sistemi Audi, BYD, GAC ve BAIC dahil 30’dan fazla otomobil üreticisinden 120’den fazla otomobil modelinde bulunmasını planlıyor. Bu sistemi bir Alman firmasının (Audi) alması çok önemli zira Avrupa‘da bu araçlar yollarda olacak. Bu da daha fazla Avrupalı otomobil üreticisinin bu sistemi araçlarına getirebileceğini ortaya koyuyor.

Geliştiriciler, HiCar yüklü bir arabayı akıllı telefonunuzdan kontrol edebileceğinizi söylüyor. Araç ile ilgili önemli parametreleri gerçek zamanlı olarak kontrol edebilecek bunları kaydedebilecek ve bu verileri rapor şeklinde sizlere sunabilecek. Tüm bunları cep telefonunuzdan kontrol edebileceksiniz.

Huawei’nin açıklamasına göre HiCar teknolojisi araç ,içinde 5G sistemi kullanan ilk otomobil yazılımı oluyor. Bakalım bu duruma Trump ne diyecek? HiCar yüklü arabalar Amerika‘ya giremez mi diyecek?

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.