Mobil Temmuz 13, 2020 10:00

Google, Gboard uygulamasına yepyeni özellikler ekliyor!!! Suyundan da kat

Sık sık güncellenerek yeni özelliklere kavuşan Gboard, önümüzdeki günlerde Google lens ve yeni bir sistem varsayılan teması özelliklerini alacak.
Google, Gboard uygulamasına yepyeni özellikler ekliyor!!! Suyundan da kat

Android ve iOS platformunun en sevilen klavye uygulaması Gboard, sık sık güncellenerek yeni özelliklere kavuşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Android 11 için yeni emojiler üzerine çalışan Google, bunun yanı sıra uygulamasına 2 yeni özellik eklemek için de yoğun bir mesai yapıyor.

Yabancı kaynaklardan gelen bilgilere göre Gboard, yakında yeni bir ‘‘sistem varsayılan teması” ve ”Google Lens” entegrasyonuna sahip olacak. Bu özellikleri bazı geliştiriciler Gboard 9.6 beta sürümünün APK sürümünden keşfettiler.

Gboard

Bildiğiniz üzere Gboard‘ın 9.3 sürümü ile ‘Varsayılan Işık‘ teması gelmişti; Ancak bir sonraki güncelleme ile ‘Varsayılan Karanlık” ve  ‘Sistem Otomatik’ teması adında iki yeni tema daha sisteme dahil olacak. Bunlardan ilki  koyu bir arka plan ve tuşlar ile gelecek; Raporlarda bu,  Varsayılan temanın karşılığı” olarak da tanımlanıyor . İkincisi ise sistem temasını takip edecek.

Gboard

Dikkate değer bir başka değişiklik de Google Lens entegrasyonudur. Görünüşe göre, uygulamanın v9.6 sürümünde bulunan kod, Gboard’un yakında bir Google Lens kısayoluna sahip olacağını ortaya koyuyor. Son olarak Google, Gboard uygulamasında varsayılan olarak bulunan Roboto yazı tipini de  Google Sans ile değiştirmeyi düşünüyor.

Gboard

Şu ana kadar saydığımız bu özellikler, son beta sürümü olan v9.6 sürümünde bulunmaktadır. Ancak Gboard’ın yeni güncellemesi önümüzdeki günlerde Play Store’dan resmi olarak yayınlanacaktır.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.