Mobil Temmuz 12, 2020 21:00

Huawei Kirin öldü! Snapdragon ve MediaTek Zirvede!

Huawei'ye karşı uygulanan yaptırımlar nedeniyle Kirin yonga setinin pazar payının büyük ölçüde küçülmesi bekleniyor. Öte yandan Qualcomm Snapdragon, MediaTek Helio ve Samsung Exynos bu rekabetten daha güçlü çıkacak.
Huawei Kirin öldü! Snapdragon ve MediaTek Zirvede!

Counterpoint Teknoloji Pazar Araştırması tarafından oluşturulan istatistikte Huawei için kötü haberler var. Qualcomm‘un bu yıl üst düzey akıllı telefonlarda işlemciler için pazar payını önemli ölçüde artırabileceğini gösteriyor. İleri teknoloji yongalar kullanan cihazlar yani amiral gemisi telefonların vazgeçilmezi olan Snapdragon ve orta segmentte kullanılan MediaTek daha da büyürken Huawei Kirin yonga setinin pazar payı küçülecek.

Değişen dünyada artık teknoloji savaşları yapılıyor. ABD – Çin geriliminin en çok hissedildiği teknoloji dünyasında rüştünü ispatlamış olan Qualcomm Snapdragon, Huawei için göz bebeği olan Kirin’i ekarte edip MediaTek ile birlikte zirveye oynayacak. Qualcomm’un bu yıl %41 oranına yükselen pazar payı, 400 doları aşan maliyetteki amiral gemisi telefonların revaçta olmasını sağlayacak. Snapdragon’un markalaştığı ve piyasada en iyi olarak tescillendiği bir dönemde gelirinin de artmasını sağlayacak. HiSilicon pazar payının ise %30’dan %23’e gerilemesi ve bu gerilemenin devam etmesi bekleniyor.

Bu çerçevede, Unisoc ve MediaTek gibi geliştiricilerin mobil yongalarına olan talebin artması bekleniyor. Yeni nesil akıllı telefonlarda 5G özelliğinin en verimli kullanılabildiği yonga seti Qualcomm Snapdragon olduğu için de Kirin‘i geriletmesi işten bile değil. Eylül ayında Huawei‘ye uygulanan yaptırımların daha da artması bekleniyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.