Mobil Temmuz 11, 2020 14:00

ABD ve. Çin: Hamamda Kurna Kavgası Gibi TikTok Gerilimi!

Bilindiği gibi iki güçlü devletin soğuk savaşına tanık oluyoruz. ABD ve Çin'in arasında devam eden gerginlikte bir başka cephe daha açıldı. Amazon çalışanlarına artık TikTok yasak.
ABD ve. Çin: Hamamda Kurna Kavgası Gibi TikTok Gerilimi!

ABD Amazon, çalışanlarından bazı güvenlik riskleri nedeniyle 10 Temmuz’a kadar TikTok’u mobil cihazlarından kaldırmasını istedi. Dahili bir e-posta mesajı CNBC muhabirlerinin eline geçti. Şirket, uygulamanın Amazon e-postalarına erişen telefonlarda artık izin verilmediğini söyledi. TikTok uygulamasının kişisel verileri elde ettiği gerekçesiyle bu yasağın bütün ABD genelini kapsaması da beklenirken Çin ise bu konudaki iddialara henüz yanıt vermedi.

“Cihazınızda TikTok varsa , Amazon’un e-postalarına mobil erişim sağlamak için 10 Temmuz’dan önce kaldırmanız gerekiyor.” denildi. ” Şu anda, Amazon dizüstü bilgisayarlarda bir tarayıcı aracılığıyla TikTok hizmetinin kullanılmasına izin verilmektedir. Amazon bu yasakla ilgili konuda henüz gazetecilere yorum yapmadı. Bu hareket, Pekin merkezli ByteDance‘in sahibi olduğu TikTok’un Washington‘un denetimi altında olmasından kaynaklanıyor. Şirketin kökeni nedeniyle, ABD Hükümeti, TikTok’un Çin Hükümeti ile olan bağları ve  kullanıcı verilerine erişme olasılığı konusunda endişeli.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin TikTok‘u yasaklamayı düşündüğünü söyledi ve kullanıcılar uygulamayı indirirse kişisel bilgilerini Çin Komünist Partisi‘ne aktarma riski taşıdığı konusunda uyardı. Bundan sonra ABD Başkanı Donald Trump ABD ile Çin arasındaki gerginliği zirveye tırmandıran COVID-19 nedeniyle Çin’i cezalandırmak için TikTok uygulamasını yasaklayabileceğini söyledi.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.