Mobil Temmuz 9, 2020 21:30

Müfettiş Gadget Gibi İşlemci! iPhone 12, Apple A14 İle…

iPhone 11'den sonra fark yaratabilecek bir biyonik işlemci üzerinde çalışan Apple,artırılmış gerçeklikte çıtayı arşa çıkarmaya hazırlanıyor.
Müfettiş Gadget Gibi İşlemci! iPhone 12, Apple A14 İle…

Çok daha hızlı 5G performansı, AR grafiklerinde gerçekçiliğin artırılması için A14 biyonik işlemci ile 6 GB RAM  birleştiğinde neler olacağını tahmin bile edemiyoruz. TrendForce analiz raporunda, iPhone 12 akıllı telefonlar için bu yılın 5nm A14 Biyonik işlemcisinin seri üretiminin başladığı iddia ediliyor. Geliştirilmiş A14X Biyonik çipin baskısı mevcut çeyrekte zaten sınırlı miktarlarda başlıyor. Bu tek çipli sistem, 2021’in ilk çeyreğinde piyasaya sürülecek olan yeni iPad Pro tabletlerde kullanılacak.

iPhone 12

iPhone 12

Bu arada, 2021 tahminlere göre, “12.9 inç’lik iPad Pro” arkadan mini LED aydınlatmalı ekrana sahip olacak. Bu tür ekranlar daha geniş bir renk gamı, yüksek kontrast, geniş dinamik aralık ve yerel karartma desteği vaat ediyor. Ayrıca, mini LED’ler paneli daha ince hale getirecek.

Analistler ayrıca gelecekteki 5nm Apple ARM işlemcilerinin Mac için benzer Intel yongalarına göre önemli ölçüde daha ekonomik olacağına inanıyorlar. Analizlerden biri şu şekilde: “ Apple kendi işlemcilerini üretmek için TSMC hizmetlerine ihtiyaç duysa da, 5nm kapasitelerde Mac için bir CPU üretmenin maliyeti TSMC şu anda Apple’ın 200-300 $ ‘a mal olan 10nm Intel Core iişlemcilerden çok daha ekonomik. 100 ABD Doları olarak fiyatlandırılıyor

Daha önce, Trefis analistlerinin tahminleri şu şekildeydi: Apple için Intel işlemcilerin ortalama maliyetinin 150 dolar olduğunu ve Mac için her ARM işlemcisinin örnek başına 40 dolara mal olacağını düşünüyorlar. Onlara göre, Intel işlemcileri kullanmayı reddetmenin bir sonucu olarak, Apple yıllık 2.2 milyar dolar tasarruf sağlayacak. Ayrıca iPhone 12 A14 işlemci sayesinde oyun ve çok şikayet edilen pil performansını da %50’nin üzerine çıkarmış olacak.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.