Mobil Temmuz 9, 2020 10:00

Devler anlaştı! 4K video H.266/VCC ile yüzde 50 daha az yer kaplayacak!

Devler anlaştı! 4K video H.266/VCC ile yüzde 50 daha az yer kaplayacak!

Apple, Ericsson, Intel, HUAWEI, Microsoft, Qualcomm ve Sony el sıkıştı. H.266/VCC ile 4K videolar yüzde 50 daha az yer kaplayacak!

Fotoğraf ve video codecleri yıllar içerisinde çözünürlüğe bağlı olarak gelişmeye devam etmişti. Bu doğrultuda Apple yine kendi bildiğini okuyup H.265/HEVC formatı ile karşımıza çıkmıştı. Çıkmıştı çıkmasına ama H.265/HEVC pek çok cihazda desteklenmediği için pek popüler olamamıştı. Şimdi ise teknoloji devleri olan Apple, Ericsson, Intel, HUAWEI, Microsoft, Qualcomm ve Sony H.266/VCC codec için el sıkıştığını açıkladı.

Eskiden fotoğraflar 5 MB videolar ise 15 MB civarında yer kaplıyordu. Ancak çözünürlüğün artması ile JPEG fotoğraflar bile 20 MB’a kadar yer kaplayabiliyor. Video tarafına hiç girmiyoruz çünkü 1 dakikalık 4K videolar 60 FPS’te 400 MB gibi aşırı yüksek alan kaplıyor. Bunun önüne geçilmesi ve internette veri tüketiminin azaltılması için H.266/VCC çok yakında kullanıma sunulacak.

Bu yeni codec sayesinde söylenenlere göre 4K çözünürlüğünde videolar eski codeclere göre yüzde 50 daha az yer kaplıyor. 8K’nın konuşulduğu bugünlerde bu codec’in aslında 8K için geliştirildiğini söyleyebiliriz. 8K çözünürlüğünde 60 FPS’lik 1 dakikalık videolar 1 GB’dan fazla yer kaplıyor. Bunun önüne geçilmesi gerekiyordu.

H.266/VCC

Apple, Ericsson, Intel, HUAWEI, Microsoft, Qualcomm ve Sony‘nin bu konuda ortak çalışması oldukça sevindirici. Çünkü bu codec artık global olacağı için cihazlar arasındaki transferlerde sorun çıkmayacak. Tahminlerimize göre; iOS15 ve Android 12 ile kullanıma sunulacak olan dev isimlerin ortak geliştirdiği bu yeni codec bakalım verimlilikte olduğu kadar kalitede de başarılı olabilecek mi?

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.