Ana sayfa » Mobil » Huawei Google servislerine döner mi? Dönerse senindir biz pide söyledik

Huawei Google servislerine döner mi? Dönerse senindir biz pide söyledik

Huawei Google servislerine döner mi? Dönerse senindir biz pide söyledik

Bir süredir devam etmekte olan Amerika, Huawei Google arasındaki durum nereye gidiyor? Gelecekte neler olacak? İşte tüm detaylar…

Çin ve Amerika arasında yaşananlar mobil pazarın dengesini değiştirirken bu durumdan en çok etkilenen üretici tartışmasız Huawei oldu. Huawei bu süreçte “öldürmeyen şey güçlendirir” mantığı ile daha da güçlendi. 2020 ikinci çeyreğinde Çin’den gelen yoğun talep ile birlikte Samsung‘un tek çeyrekteki rakamında daha fazla telefon satışı gerçekleştiren Huawei Google servislerinden yoksun bir şekilde yoluna devam ediyor.

Huawei Mobil Servis yani HMS adı verilen bir ekosistem kullanmaya başlayan Çinli üretici bu noktada oldukça verimli bir süreç yaşıyor. Huawei son kullanıcı Google programlarının en başta telefonda bulunmamasından etkilenmesin diye ciddi bir çalışma yürütüyor. Bir süre önce Petal Search adındaki uygulamasını da devreye alan Huawei, artık bu noktada sorun yaşamıyor.

Huawei telefonlara programlar iniyor

Eski Android telefondan Clone Phone uygulaması ile tüm verileri, tüm uygulamaları, SMS’leri ve rehberi bile yeni telefona alabilen Huawei’nin bu noktada artık Google Servislerine (GMS) en azından açılışta ihtiyacı yokmuş gibi görünüyor. HMS ise her geçen gün büyüyor ve kendi ekosistemini büyütüyor. Bugün özellikle Avrupalı kullanıcılar için Google Servislerine bağımlı gibi görünülse de Huawei‘nin aslında böyle bir bağımlılığı kesinlikle bulunmuyor.

Bu süreçlerden sonra, Ekim ayında Amerika’da bir başkanlık seçimi yaşanacak. Ortaya çıkan siyasi bilgilere göre Amerikan Başkanı değişecek. Yeni başkan Joe Biden’ın ise Huawei, Çin ve Amerika arasındaki gerilimi ortadan kaldırması bekleniyor. Belki Amerika‘da Huawei ürünleri yine satılmayacak ama Amerikalı şirketlerin Huawei ile çalışması serbest bırakılacak.

HarmonyOS Huawei

HarmonyOS Huawei

Huawei Amerika ile ilgili ne karar verecek?

Bu noktada Huawei‘nin yeniden Google servislerini telefonlarına eklemesi oldukça saçma olacaktır. Zira her nereden bakarsanız bakın Huawei tam 1 yıldır kendine bir ekosistem kuruyor ve bu ekosistemde de ciddi anlamda başarılı oluyor. Huawei telefonlarda, Facebook, Instagram, Twitter ve WhatsApp gibi uygulamalar, eski telefondan da Petal Search ile de sıfır bir telefona da bu uygulamalar eklenebilecek.

Birçok kişi Huawei‘nin yasakların kalkması ile Google ekosistemine yeniden geçiş yapacağını düşünse de bize sorarsanız öyle bir şey olmayacak ve Huawei yola HMS ile devam edecek. Belki de bir süre sonra Huawei, Android ekosisteminden de vazgeçer ve kendi işletim sistemi HarmonyOS ile yola devam eder…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.