Ana sayfa » Mobil » Google Chrome 6 yıl sonra mimari değiştiriyor! Daha az RAM tüketen daha hızlı Chrome geliyor!

Google Chrome 6 yıl sonra mimari değiştiriyor! Daha az RAM tüketen daha hızlı Chrome geliyor!

Google Chrome 6 yıl sonra mimari değiştiriyor! Daha az RAM tüketen daha hızlı Chrome geliyor!

Google Chrome 6 yıl sonra mimari değiştirecek. Android telefonlar için 64 Bit mimarisine önümüzdeki günlerde geçiş yapılması bekleniyor.

Google, 2014 yılında Android 5.0 Lollipop‘un piyasaya sürülmesiyle birlikte 64 bit mimariyle çalışan uygulamalara destek vereceğini açıklamıştı. Ancak bu açıklamanın üzerinden tam 6 yıl geçmesine rağmen Google’ın bu alanda sunduğu destek pek tatmin edici olmamıştı. Öyle ki Google’ın en popüler uygulaması Google Chrome bile 64 Bit mimari ile dizayn edilmemişti. Ancak bugün Google, kendi kendini yakacak kararını açıkladı.

Yenilenen Google Play Store kurallarına göre, tüm uygulamaların desteklenen tüm cihazlar için 64 bit sürümüne güncellenmesi gerekiyor. Bu yeni kurallara göre Google’ın da Chrome uygulamasını Ağustos ayına kadar 64 bit sürümü ile güncellemesi şart oldu.

Temmuz ayı içerisinde yayınlanacak Chrome 85 sürümü ile birlikte artık RAM ve batarya tüketimi daha dengeli olacak. Ayrıca gözle görünür performans artışları da yaşanacak.

Google, maalesef ki yeni mimariler konusunda rakiplerine göre kağnı gibi hareket ettiğini bir kez daha orta koydu. Android’de 64 bit mimarili uygulamalara geçiş süreci iOS ile karşılaştırıldığında çok daha yavaş oldu. Apple bu konuda daha sert ve katı kurallar ile geliştiricilerinin üzerine gitmiş ve iPhone 5s‘ten sonra tüm uygulamalar hızlı bir şekilde 64 Bit mimariye uygun hale gelmişti.

Google Chrome

Mobil uygulamalar; 64 Bit mimariye geçerek, sistemde RAM‘i daha az ve efektif olarak kullanabiliyor, batarya tüketimi iyileştiriliyor ve daha performanslı bir deneyimi sunuyor. Google’ın bu 64 Bit için elini bu denli yavaş tutması maalesef ki yazılım devi için pek iyi bir itibar olmadı.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.