Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 2, 2020 9:00

Volkswagen, Türkiye’de kuracağı üretim tesisleri planını iptal etti!!!

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'ye 2021 yılında üretim tesisi kuracağını açıklayan Volkswagen, Koronavirüs sebebi ile bu planlarını iptal etti.
Volkswagen, Türkiye’de kuracağı üretim tesisleri planını iptal etti!!!

Almanya’nın önde gelen otomobil şirketlerinden Volkswagen, Türkiye’nin Manisa yakınlarına kuracağı üretim tesisleri  hakkında bugün çok  önemli bir açıklamada bulundu. Dev şirketin, 2021 yılında Türkiye’de faaliyete geçireceği  üretim tesisleri planı, koronavirüs pandemisi sebebi ile iptal edildi.

Araç satış taleplerinde düşüş yaşadıklarını belirten Volkswagen, şu sıralar üretim tesisi açacağının çok mantıksız olduğunu, ancak önümüzdeki aylarda her şey normale döndüğünde, belki tekrardan bu planı yerine getirebileceklerini ifade etti.

Buna ek olarak bazı kaynaklar, bu üretim tesislerinin  iptal edilmesini sadece koronavirüse bağlamıyor. İddialara göre Alman üretici, 2019 yılında ortaya çıkan Türkiye ve Suriye arasındaki gerginliğinde, bu konuda çok önemli derecede rol oynadığını bildiriyor.

Son olarak  “Financial Times” kaynağından gelen bilgilere göre, Alman teknoloji devi yeni üretim tesislerini 2022 yılında, nüfusun artış gösterdiği; Doğu Avrupa ve Orta Doğu bölgelerinde kurmayı planlıyor.

Yaklaşık bir milyar euroluk yatırımla Manisa’da kurulması planlanan fabrikanın, yıllık 300 bin araç üretim kapasitesine sahip olması ve yaklaşık dört bin kişilik istihdam yaratması öngörülüyordu. Hatta dev üretici bu fabrikada, VW Passat ve Skoda Superb modellerini de üretmeyi planlıyordu. Ne yazık ki bugün gelen üzücü haberden sonra bizlerde dahil olmak üzere, ülkemiz epeyce hayal kırıklığına uğradı.

Bu arada yeri gelmişken 2019’da yaptığımız Arteon incelemesine de aşağıdan göz atabilirsiniz.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.