Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 1, 2020 10:00

Facebook VR gözlüğünü bakın ne hale getirdi! Mark yapıyorsun bu işi

Bugün sızdırılan Facebook VR gözlüğü sanal gerçeklik pazarını başka bir noktaya taşıyacak gibi görünüyor. Peki yeni teknoloji bize ne sunacak?
Facebook VR gözlüğünü bakın ne hale getirdi! Mark yapıyorsun bu işi

Akıllı telefonların AR (Augmented Reality) yani sanal gerçeklik gözlüklerinde kullanımı ilk kez Samsung tarafından denenen bir teknoloji odlu. Samsung’un Gear VR adı verilen sanal gerçeklik gözlükleri telefonların ekranı ile çalışıyordu. Bu yapıda kullanımı oldukça zor bir hale getiriyordu. Telefonların inanılmaz ısınması ve pil performansının düşmesi gibi sorunları da beraberinde getiren aşağıda görselini paylaştığımız bu hantal yapı Facebook VR gözlüğü ile tarihe karışacak gibi görünüyor.

Sanal gerçeklik denince akla gelen ilk markalardan birisi Oculus satın alan Mark Zuckerberg bu noktada büyük bir adım atmaya hazırlanıyor. Zira bugün ortaya çıkan prototip içinde barındırdığı teknoloji ile büyük bir gelişme ortaya koyuyor. Zira, yeni teknolojide hologram teknolojisine sahip ekranlar kullanılacak. İşte sorun tam da bu noktada başlıyor.

Şimdiki teknoloji görüntünün ancak yeşil olarak aktarılmasını sağlıyor. Oysaki Facebook, yandaki görseli bizlere göstermek için çalışıyor. Bunun için ciddi bir Ar-Ge yatırımı yapan Facebook, herkesin kendine özel sineması olması üzerinde çalışıyor. Bu teknolojinin insan sağlığı konusundaki sorular ise halen cevaplanmamış bir durum. Zira beyin sürekli olarak orada olduğunu hayal ederken fiziki olarak orada olmamak bir süre sonra kişilerin dengesel sorunlar yaşamasını da sağlayabilir.

Olayın psikolojik boyutunu ise psikologlara sormak gerek…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.