Mobil Haziran 30, 2020 14:00

Hindistan Hükümeti TikTok dahil olmak üzere 59 Çin uygulamasına yasak getirdi!

Bir süredir Çinle sorun yaşayan Hindistan Hükmeti, halkının güvenliğini korumak amacı ile TikTok ve diğer 59 Çin uygulamasını yasaklama kararı aldı
Hindistan Hükümeti TikTok dahil olmak üzere 59 Çin uygulamasına yasak getirdi!

Hindistan ile Çin arasındaki gerginlik her geçen gün şiddetini arttırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ülkesinde Çinli uygulamaları yasaklayacağını duyuran Hindistan Hükümeti, bugün sözünde durdu ve TikTok dahil olmak üzere 59 Çin uygulamasını yasakladı. PIB adındaki yabancı kaynaktan gelen son raporlara göre Hindistan, Devletin ve halkın gizliğini korumak için 59 Çin tabanlı uygulamaları yasaklama kararı aldı.

Listede başta TikTok olmak üzere;  ShareIt, Shein, Parallel Space ve Mi Video Call gibi diğer popüler uygulamalar da yer alıyor. Ayrıca eskilerin en gözde tarayıcısı olan UC Browser‘de yasaklanan uygulamalar arasında görünüyor.

Hindistan Hükümeti bu kararları alarak; mobil ve internet kullanıcılarının gizliliğini ve güvenliğini koruyup, onları olası bir siber saldırıya karşı mağlup etmemek için çalışıyor.

Chingari uygulaması Tiktok’un yerini almayı başardı

Tiktok uygulamasının  Hindistan’da yasaklanacağını bilen bazı geliştiriciler, önlemlerini önceden aldı ve kendi yerli uygulamalarını geliştirdiler. Chingari adındaki bu uygulama sayesinde, tıpkı TikTok‘ta olduğu gibi kısa videolar çekmeniz mümkün olacak. Şu anda Appstore ve  Google Play Store‘de 2.5 milyon indirmeyi geçen bu uygulama, yakında diğer Avrupalı ülkelere de gelecek ve kısa sürede Tiktok ile rekabete girecek.

Bakalım Çin ve Hindistan arasındaki bu güvensizlik sorunu ne zaman son bulacak? Bekleyip görelim.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.