Ana sayfa » Mobil » Snapdragon 875 fiyatını gören Samsung bakın nasıl çark etti!

Snapdragon 875 fiyatını gören Samsung bakın nasıl çark etti!

Snapdragon 875 fiyatını gören Samsung bakın nasıl çark etti!

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan Samsung, yeni Galaxy S21 modelinde herkesi şaşırtacak! Snapdragon 875 çok pahalı geldi!

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, yeni amiral gemileri üzerinde çalışmaya devam ediyor. Son yıllarda dur durak bilmeden hem giriş segmentine, hemde orta segmente akıllı telefonlar sunan şirket; en başarılı cihazlarını şüphesiz “Galaxy S” ve “Galaxy Note” serisine, yani üst segmentte karşımıza çıkartıyor. Bu cihazlar ise ekrandan kasaya, yongadan kameraya kadar hemen hemen her alanda başarılı oluyor; ancak bu yıl çok farklı şeylere şahit olabiliriz. Özellikle Snapdragon 875  cephesinde. Nasıl mı?

Bugün sabah saatlerinde haberlerimize de konu olan Xiaomi‘nin adedi 250 dolardan Snapdragon 875 sipariş etmesi, diğer üreticilerinde gözünü korkutmayı başardı. Öyle ki Qualcomm‘un şuanda en güçlü yongası olan Snapdragon 865‘in adedini 150 dolarlık bir fiyata temin edebilen şirketler, yeni Snapdragon 875’e 100 dolar daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacak. Bu da zaten maliyetli olan akıllı telefonları daha da maliyetli, son kullanıcılar açısından da daha pahalı kılacak. Bu durumun farkına varan Samsung ise Galaxy S21 serisinde yeni yongayı değil, eski yongayı kullanacak. Yani Galaxy S21 Snapdragon 865 ile gelecek.

Bu sayede daha ucuz bir amiral gemisini piyasaya sürecek olan şirket, rakiplerinin önüne geçebilecek; ancak bu durum son kullanıcının hoşuna ne kadar gidecek? Bilemiyoruz. Neticede Samsung eski bir yongayı, Xiaomi ise yeni bir yongayı kullanacak. Bu da fiyat tarafında mutlu etse de performans anlamında sorun teşkil edecek. Samsung’da bu duruma farklı bir alternatif daha oluşturacak.

Snapdragon Olmazsa Exynos Var!

Eğer Samsung Snapdragon 865 planını devreye geçirmez ise; kendi üretimi olan Exynos 1000‘i hızlıca piyasaya sürecek ve Snapdragon 875’e alternatif oluşturacak. Bu sayede hem yeni bir yongayı, hemde uygun fiyatlı bir Galaxy S21’i karşımıza çıkartacak; lakin kullanıcıların Exynos’a olan ön yargısı şirketi fazlasıyla düşündürecek.

Bakalım akıllı telefon üreticileri bu yıl yonga tarafında neler yapacak? Qualcomm fiyat düşürecek mi? Yoksa herkes kendi başının çaresine bakacak, bakamayan ise fahiş fiyatlarla Snapdragon 875 mi alacak? Bunu bize zaman gösterecek.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.