Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 27, 2020 10:00

NASA tuvalet yarışması başlattı! Tuvaletini yap 35 bin dolar kazan

Bugün NASA tuvalet tasarımı için oldukça ilginç bir yarışma başlattı. Tuvaleti yap 35 bin doları kap yarışmasına siz de katılın...
NASA tuvalet yarışması başlattı! Tuvaletini yap 35 bin dolar kazan

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk yönetimindeki SpaceX uzaya insan gönderen ilk özel şirket oldu ve büyük bir tartışmayı da ortaya koydu. Zira Amerikalı zengin iş adamlarının Ay’da yaşamak ile ilgili planları da ortaya çıktı. NASA henüz buna insanoğlunun hazır olmadığını savunsa da bize sorarsanız önümüzdeki 20 yıllık süre içinde koloniler halinde önce Ay’a daha sonra da Mars‘a taşınacağız gibi görünüyor. Bu bağlamda uzayda yaşamı kolaylaştırmak üzere NASA tuvalet yapımı ile ilgili bir yarışma başlattı.

Bu yarışmaya 18 yaş altı ve 18 yaş üstü kullanıcılar kendi fikirleri ile katılabiliyor. Buradaki amaç astronotların ay yüzeyinde yaşama başladıkları andan sonra tuvaletlerini sorunsuz bir şekilde yapabilmeleri oluyor. NASA‘nın belirttiğine göre Ay‘da yer çekimi var ve havaya bırakılan nesneler yere düşüyor. Dünyadaki yer çekimine göreyse bu oran 6 kat daha yavaş. İşte yarışmaya katılanların dikkate alması gereken en önemli detay da bu.

Yarışmaya katılmak için buraya tıklayabilirsiniz. Yarışmaya dünyanın her yerinden katılabiliyorsunuz. Ülkemizde de birçok genç kardeşimizin parlak fikirler ile bu yarışmayı kazanabileceğine inanıyoruz. Bu arada klozete tasarımı için kusma gibi insani şeyler için de çözüm getirilebilirse kazanma şansınızın arttığını belirtelim. Bakalım kazanan kim olacak?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.