Ana sayfa » Google » Google verileri otomatik olarak silinecek! Aman dikkat!

Google verileri otomatik olarak silinecek! Aman dikkat!

Google verileri otomatik olarak silinecek! Aman dikkat!

Google, gizlilik ile ilgili sorunlar yaşamamak için Google verileri için otomatik silme özelliğini devreye aldı. Peki, bu özelliği nasıl kapatacaksınız?

Google, geçtiğimiz yıl kullanıcılara Google’ın konum geçmişi, arama, ses ve YouTube etkinlik verileri gibi temel hizmetlerinden kullanıcı verilerini otomatik olarak silme seçeneğini sunacağını açıklamıştı. Bugün ise Google verileri için radikal bir karar alındı.

Bugünden itibaren, kullanıcıların Google hesaplarından 18 aydan eski veriler otomatik olarak silinecek. Bu seçenek hen mevcut hem de yeni hesaplar için de varsayılan olarak ayarlanacak. Ancak teknoloji ve internet devi bu verileri silmeme opsiyonunu da sunuyor. Açıklamalara göre; Google, otomatik silme açık olsa bile yalnızca yararlı bilgileri saklamaya devam edecek.

Kullanıcı gizliliği denetimlerinin geliştirilmesine yardımcı olmak için Google başka iki değişiklik daha yapıyor. Google Hesabı denetimlerine Arama bölümünden erişme ve Google’ın iOS ve Android uygulamasını gizli modda kullanma özelliği ekleniyor.

Kullanıcılar artık doğrudan “Google Gizlilik Kontrolü” ve “Google Hesabım güvenli midir?” gibi terimleri arayıp gizilik ayarlarına ulaşabilecek.

Google’ın iOS ve Android‘deki Google uygulamasında yapılan bu güncelleme ile profil fotoğrafına uzun basarak gizli modu açabileceksiniz. Uygulamayı App Store veya Play Store üzerinden güncelleyip yeni özelliği kullanabilirsiniz.

18 aydan daha sonra verilerinizin silinmesini istemiyorsanız; buradan  otomatik sil özelliğini kapatabilirsiniz. Otomatik sili kapattığınızda tüm Google aktiviteniz hiç bir zaman silinmeyecek ve Google ile paylaşılacak.

Google verileri

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.