Ana sayfa » Sanal Gerçeklik » Uygun fiyatlı VR kaskı Oculus Go için yolun sonu geldi! VR uzun süre lüks olacak!

Uygun fiyatlı VR kaskı Oculus Go için yolun sonu geldi! VR uzun süre lüks olacak!

Uygun fiyatlı VR kaskı Oculus Go için yolun sonu geldi! VR uzun süre lüks olacak!

Facebook’un uygun fiyatlı VR kaskı Oculus Go için yolun sonu göründü. Uygun fiyatlı VR kaskının fişi tamamen çekildi. İşte detaylar.

Sanal gerçeklik ürünleri son kullanıcıya sunulduğunda maalesef ki fiyat konusunda çok yüksek olduğu için pek yaygınlaşamamıştı. Bilgisayar ve konsol fiyatına satılan VR kaskaları maalesef ki 2. plana itilmişti. Bu süreçte ise Facebook‘un bünyesinde yer alan Oculus firması uygun fiyatlı VR kaskı Oculus Go ile karşımıza çıkmıştı. Uygun fiyatı ile bu alana merakı olanların cebini sarsmadan mutlu eden bu kask için maalesef ki yolun sonu göründü.

Facebook, Oculus Go’nun artık desteklenemeyeceğini ve satışının sonlandırılacağını açıkladı. Oculus Rift’in uygun fiyatlı sürümü olan Go modeli 3DOF özelliğine sahipti. 6DOF açıya göre daha az alan sunan bu kask yine de iş görüyordu. Ancak Facebook, tam anlamıyla üst düzey sanal gerçeklik deneyimi sunmak için 6DOF‘un standart olmasını istiyor. Bu yüzden uygun fiyatlı projesini sonlandırıyor.

Oculus Go

4 Aralık 2020 tarihinden sonra satın alınamayacak olan Go modeli, uygulama desteğini ise yine aynı tarihte kaybedecek. Artık Go modeli için uygulama geliştirilip mağazaya yüklenmeyecek. Ancak Facebook yine de 2022 yılına kadar bu model için güncelleme yayınlamaya devam edecek.

Sanal gerçeklik sektörü görünüşe göre daha uzun yıllar beklenilen seviyeye ulaşamayacak.  Şu an en iyi VR deneyimini Vive Focus Plus modeli sunuyor. Bu kask ise Türkiye’de 12.000 TL seviyesinde satılıyor. Maalesef üst seviyede fiyatlar uzun bir süre böyle devam edecek. Bakalım uygun fiyatlı VR çözümlerini ne zaman göreceğiz?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.