Ana sayfa » iOS » iOS 14 hangi Android özelliklerini arakladı?

iOS 14 hangi Android özelliklerini arakladı?

iOS 14 hangi Android özelliklerini arakladı?

Apple’ın WWDC 20 etkinliğinde tanıttığı iOS 14 sürümü Android kullanıcılarına çok tanıdık geldi. Peki, iOS 14 hangi Android özelliklerini arakladı?

Apple, bu yıl koronavirüs salgınından dolayı online olarak düzenlediği WWDC etkinliğinde yeni yazılımlarını tanıttı. Android’in 6-7 yıldır sahip olduğu özellikleri dünyayı yeniden keşfediyormuşçasına iOS 14 için duyuran Apple, büyük tepki almıştı. Yeni güncellemesi ile birlikte Android‘in olmazsa olmaz özelliklerinden “ilham” alan Apple, bu yenilikleri Eylül ayında tüm kullanıcılarına sunacak.

Peki, Apple, Google cephesinden hangi özellikleri kopyaladı? iOS 14’ün hangi özellikleri zaten yıllardır Android cephesinde mevcut? Gelin Android’den esinlenilerek geliştirilen iOS 14’ün özelliklerine bir göz atalım.

Widget

Apple, widget özelliğini daha önce yine Android’den ilham alarak bildirim merkezine yerleştirmişti. Bu sefer ise Android’in ana ekrana widget ekleme özelliğini Cupertinolu firma birebir kopyaladı. Ancak şimdilik bu widget desteğinin sadece Apple’ın sunduğu uygulamalar ile geçerli olduğunu belirtelim. Muhtemelen yeni Beta sürümlerinde bu özellik 3. parti uygulamalara da açılacak.

iOS 14

Arka dokunma kısayol özelliği

HTC ve Google yıllar yıllar önce telefonun yanlarından sıktırarak önceden atanmış kısayolların çalışmasını kullanıma sunmuştu. Şimdi ise Apple, iPhone’un arkasında “back tap”olarak isimlendirdiği özelliği ile dokunarak kısayolları çalıştırma özelliğini ekliyor.

iOS 14

Çeviri

Çeviri platformları arasında şu an lider olan Google, uzun bir süre önce Google Çeviri‘yi Android ekosistemine eklemişti. Şimdi ise Apple, belli başlı popüler dilleri Siri ile çevirme imkanı sunuyor. Apple ayrıca sohbet için de ayrı bir çeviri uygulamasını kullanıma sunmuş durumda. Ancak bu diller arasında Türkçe’nin olmadığını belirtelim.

iOS 14

Google Asistan arayüzü

Hey Siri denildiğinde devreye giren Apple’ın sesli asistanı Siri, tüm ekranı kaplayarak hizmet veriyordu. Bu yüzden bir video izlerken veya sosyal medyada gezerken tüm ana ekran Siri ile kaplanıyordu. Apple şimdi bu özelliği Google Asistan‘ın minimalist arayüzüne benzer bir tasarımda sunacak.

iOS 14

Uygulama çekmecesi

Android cephesinde uygulama kargaşasını sona erdiren uygulama çekmecesi özelliği iOS’e App Library adıyla geliyor. Uygulamaları otomatik olarak gruplayan bu özellik ile birlikte bir de ana ekranları Android’deki gibi gizleme özelliği ekleniyor.

iOS 14

Resim içinde resim (PiP)

Resim içinde resim olarak bilinen PiP özelliği artık iOS’e de geliyor. Android’de uzun yıllardır yer alan bu özellik sayesinde; video izlerken uygulamadan çıkıp başka bir uygulamaya girdiğinizde video köşelerde küçük bir şekilde oynatılmaya devam ediliyor. Bu özelliğin uygulamaların dışında FaceTime’a da geleceğini belirtelim.

iOS 14

Varsayılan uygulamaları değiştirme

Gelelim Apple’ın burnundan kıl aldırmadığı varsayılan uygulamalara. Bildiğiniz gibi iOS‘te varsayılan tarayıcı Safari, Müzik ve Mail uygulaması değiştirilemiyordu. Kendi tabularını çiğneyen Apple artık varsayılan uygulamaları 3. parti uygulamalar ile değiştirme imkanı sunacak.

iOS 14

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.