Mobil Haziran 24, 2020 18:30

Milyonlarca Telegram kullanıcısının konuşmaları sızdı!

Telegram hack saldırısına uğradı ve milyonlarca kullanıcının verisi sızdı. Peki bu nasıl oldu? Ne zaman oldu da bu güne kadar bu halı altına süpürüldü?
Milyonlarca Telegram kullanıcısının konuşmaları sızdı!

Sosyal medya hayatımızın her anında yanında ve bazı uygulamalar da artık resmen her şeyimizi biliyor. Bu uygulamaların başında da anlık konuşma uygulamaları yer alıyor. Bu uygulamaların başında da WhatsApp‘ın en büyük rakibi Telegram geliyor. Son dönemde özellikle gençler arasında oldukça popüler bir hale gelen Telegram hack saldırısına uğradı.

Bugün yapılan bir açıklamaya göre 900MB büyüklüğündeki milyonlarca kullanıcının konuşması ve telefon numaralarını içeren bir veri ortaya çıktı. Bu veri birçok Telegram kullanıcısında endişe yarattı ve şirkette bu durum ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Telegram güncelleme

Telegram yaşanan bu veri sızıntısının gerçek olmadığını söylemedi ama bu sızıntıların 2019 yılından önce alınan veriler olduğunu dile getirdi. Rus şirket 2019 yılında güvenlik politikasını değiştirdi ve kullanıcıların telefon numaralarını gizleme özelliğini de sundu. Ortaya çıkan bu verilerin hiçbirinin yeni olmadığı ve verilerin %60‘ının da hiçbir şekilde okunamadığını belirtildi.

Bu veriler dahilinde Telegram, kullanıcıların gönlüne su serpmiş olsa da ne kadar güven verdi bunu da sizin takdirine bırakıyoruz. Sosyal medya uygulamalarının bizleri pasif olarak dinlediğine zaten sürekli olarak şahit oluyoruz. Bir konudan bahsederken bir anda Instagram’da karşımıza onun reklamının çıkması takdir edersiniz ki; tesadüf olamaz.

Açıkçasını söylemek gerekirse şu anda bir sorun olmadığı Telegram tarafından resmen açıklanıyor. Bakalım önümüzdeki dönemde bununla ilgili yeni bilgiler ortaya çıkacak mı?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.