Ana sayfa » Mobil » Honor X10 Max RGBW ekran ile geliyor! Keşke gelmeseydi

Honor X10 Max RGBW ekran ile geliyor! Keşke gelmeseydi

Honor X10 Max RGBW ekran ile geliyor! Keşke gelmeseydi

Bugün ortaya çıkan Honor X10 Max RGBW ekran ile gelecek videoları ve haberleri bize neyi gösteriyor. Ekran teknolojisinin kanseri telefon pazarına da geldi.

Akıllı telefon pazarında üreticiler son dönemde farklı olmak adına ellerinden gelen tüm çabayı ortaya koyuyorlar. Büyük ekranlı telefon pazarının yeni üyesi Honor X10 Max RGBW dizilimine sahip olacak ilk telefon olma özelliğini de bizlere sundu. Şimdi birçok arkadaşımızın “iyi de nedir bu RGBW?” dediğini duyar gibiyiz. Hemen durumu en basit şekilde açıklayalım.

RGBW nedir?

Standart bir piksel üç ana renkten oluşur Red, Green ve Blue. Bu üç renk 0 – 255 arasında bir değer ile çalışarak farklı renkleri bizlere sunarlar. Bundan yıllar önce LG, televizyonların panellerini daha da ucuzlatmak için RGBW denen gereksiz bir işe imza attı. Bugün de bu Honor tarafından bizlere resmen iyi bir şeymiş gibi aktarılmaya çalışılıyor. Red, Green ve Blue renklerine eklenen White yani beyaz piksel ise bu noktada özellikle beyaz dengesinin daha iyi verilebileceğini bizlere ifade etse de aslında böyle değildi.

Bugün ortaya çıkan bilgilere ve aşağıdaki videoya göre Honor X10 Max, RGBW dizilimi sayesinde daha parlak bir ekrana sahipmiş gibi bir algı oluşturulsa da ekranın parlaklığı LCD ekranın altındaki “florasan” ışığının gücü ile ilgilidir. Zira parlaklığı oluşturan ışık LCD ekranlarda pikseller değil alt taraftaki ışık kaynağıdır. 

Bize göre ekran teknolojisinin kanseri olan bu RGBW dizilimini umarız başka başka telefonlarda da görmeyiz. Bir de bu ekranın çözünürlük sorunu var ki; buna da farklı bir haberde gireriz. Zira RGB renklerini tek tek RGBW ekranlarda saydığımızda; 1080p çözünürlükte Full HD bir ekranın 720p HD ekran pikselleri kadar RGB pikseli barındırdığını da görebiliriz…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.