Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 24, 2020 21:30

En yenilikçi şirketler açıklandı! Huawei, öyle ölmezler paşam; füze at füze!

Sürekli gelişen teknoloji, şüphesiz risk alan yenilikçi şirketlerin bir eseri. Peki kim bu şirketler? Gelin "En yenilikçi şirketler" listesine bir bakalım...
En yenilikçi şirketler açıklandı! Huawei, öyle ölmezler paşam; füze at füze!

Son yıllarda teknoloji tarafında yaşanan büyük gelişmeler, şüphesiz yenilikçi şirketlerin girişimleri neticesinde yaşandı. Sadece teknoloji tarafında değil; hemen hemen her alanda büyük riskler sonucunda yeniliklere giden şirketler, her ne kadar başarısızlıklar ile karşılaşsa da pes etmeden kendi inovasyonlarını hayata geçirmeye çalıştı. En azından pes etmeyenler, bugün Boston Consulting Group (BGC) tarafından hazırlanan “En yenilikçi şirketler” listesine adını yazdırdı. Peki o şirketler neler mi?

Huawei En yenilikçi 6. Şirket Oldu!

Yayınlanan listede 50 şirket yer alırken, özellikle Huawei‘nin yükselişi “Vay be!” dedirtti. Öyle ki listedeki şirketlerin birçoğu sıralamada uzun süredir yer alırken, önceki listelere göre özellikle ilk 10’daki şirketler yalnızca birkaç sıra yükseldi/alçaldı; ancak Huawei, önceki listeye göre tam 42 sıra yükseldi. Yani önceki listede en yenilikçi 48. şirket olan Huawei, bu listede en yenilikçi 6. şirket oldu. Bu da Çin merkezli teknoloji devinin ambargolara rağmen son sürat yükseldiğini gösterdi. Huawei’nin dışında ilk 10’a baktığımız zamansa ufak değişiklikleri rahat bir şekilde görebildik.

BGC‘nin yayınladığı listeye göre en yenilikçi şirket, listede iki sıra yükselerek zirveye oturan Apple oldu. Apple’ın arkasından ikinci sırada Google‘ı bünyesinde barındıran ve geçtiğimiz yıl lider olan Alphabet, onu takiben üçüncü sırada ise Jeff Bezos‘un Amazon‘u yer aldı. Dördüncü ve beşinci sırada ise Microsoft ve Samsung bulunurken, altıncı sıra az önce de belirttiğimiz gibi Huawei‘nin oldu. Yedinci sırada, tıpkı Huawei gibi büyük bir yükseliş yakalayan Alibaba, sekizinci sırada ise IBM yer aldı. Listeye dokuzuncu sıradan giren Sony ise geçtiğimiz yıl listeye girememenin acısını ilk 10’a girerek çıkardı. En yenilikçi 10. şirket ise iki sıra gerileyen Facebook oldu.

Xiaomi Tekrar Listede!

Geçtiğimiz yıl listeye giremeyen teknoloji devi Xiaomi ise, bu yıl listeye 24. sıradan dahil oldu. İlk 10’dan düşen şirketler ise 11 sıra düşüş yaşayan Netflix, 18 sıra düşüş yaşayan Adidas ve 2 sıra düşüş yaşayan Tesla olarak göze çarptı. Listede hiç Türk şirketi olmaması da, önümüzde ne kadar yol olduğunu hepimize göstermiş oldu…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.