Ana sayfa » Güncel Teknoloji Haberleri » WWDC 2020 canlı!!! macOS 10.16 Big Sur işletim sistemi tanıtıldı!

WWDC 2020 canlı!!! macOS 10.16 Big Sur işletim sistemi tanıtıldı!

WWDC 2020 canlı!!! macOS 10.16 Big Sur işletim sistemi tanıtıldı!

WWDC 2020 etkinliğini tüm hızıyla sürdüren Apple, yeni iOS 14 ve WacthOS 7 sürümünün ardından, şimdi de macOS 10.16 Big Sur işletim sistemini duyurdu.

ABD’li üretici Apple, WWDC 2020 etkinliğinde hız kesmeden yeni ürünleri ve yeni yazılımlarını duyurmaya devam ediyor. Son olarak WatchOS 7 sürümünü duyuran şirket, şimdi de yeni nesil macOS 10.16 Big Sur işletim sistemini duyurdu.

macOS 10.16 Temel Özellikleri

Tasarım Değişiklikleri

iOS 14’te olduğu gibi, macOS Big Sur da tasarım değişikliklerine odaklanmaktadır. Yeni MacOS 10.16, küçük tasarım ve estetik değişikliklerini de beraberinde getiriyor. Örneğin, çoğu sistem uygulamaları baştan aşağı yeniden tasarlandı. Bunun yanı sıra, Finder gibi uygulamalarda bu sürüm ile birlikte, yeni araç ve kenar çubuğuna kavuşmuş oldu.

Yeni Kontrol Merkezi

macOS Big Sur,  sistem ayarlarını kontrol etme biçiminizde de bazı yenilikler getiriyor. Kontrol seçenekleri artık  iOS‘a daha çok benzeyecek.  Dahası, macoS Big Sur‘da bir Kontrol Merkezi bulunacak. Ve bu kontrol merkezi ile birlikte, Bildirimleri ve widget’ları tek bir bölmede alabileceksiniz.

Mesajlar

MacOS Mesajlar uygulaması artık çok daha güçlü. Bunun yanı sıra uygulama artık, iOS 14‘te bulunan tüm özelliklere de kavuşuyor. Memoji çıkartmaları, konuşmaları sabitleme, satır içi yanıtlar ve daha fazlasını kullanmanız artık mümkün olacak.

Safari

Safari ayrıca Big Sur‘da görsel olarak elden geçiriliyor. Daha da önemlisi, yeni Safari Mağazası’nda yeni uzantıları bulmak artık çok daha kolay. Ve bunun yanı sıra, uzantılar daha da güvenli olacaktır.  Yalnızca tek bir web sitesinde veya tüm web sitelerinde tek bir gün için uzantı erişimi sağlayabileceksiniz. Bunlar macOS 10.16 ile birlikte Safari’ye eklenen önemli gizlilik özelliklerindendir.

Son olarak Posta ve Fotoğraflar uygulamasına da bu sürüm ile birlikte tonlarca yenilik geliyor.

macOS 10.16 Yayınlama Tarihi

macOS 10.16 Big Sur’ın, halka açık beta sürümü Temmuz ayında yayınlanacaktır. Bunun yanı sıra Apple, macOS Big Sur‘ın kararlı bir sürümü için bir tarih vermedi, ancak bu sonbaharda yayınlanmasını umut ediyoruz.

Peki sizler bu yeni işletim sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bizlere yorumlarda belirtiniz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.