Mobil Haziran 19, 2020 17:00

Telegram Google ve Apple’a kafayı fena taktı! Bu “tekel” bitmeli

Bugün Telegram CEO'su Pavel Durov oldukça ilginç açıklamalarda bulundu. Telegram Google ve Apple'ın komisyonlarına kafayı takmış durumda. Peki çözüm ne?
Telegram Google ve Apple’a kafayı fena taktı! Bu “tekel” bitmeli

Telegram kullanıyor musunuz bilemiyoruz ama son dönemin yükselen sosyal medya uygulaması TikTok ve Telegram oldu. Bu sosyal ağın kurucusu Pavel Durov Apple ve Google ile ilgili oldukça ilginç açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar her iki şirketin de kesinlikle hoşuna gitmeyecek ve yatırımcıları tarafından da hoş karşılanmayacak. Bu açıklamalar sonrasında açıkçasını söylemek gerekirse pandoranın kutusu açıldı. Telegram Google ve Apple marketlerinin tekeline son vermek istiyor gibi görünüyor.

Telegram sahibi Pavel Durov bugün şöyle bir açıklamada bulundu.

Apple ve Google, cep telefonlarında satılan tüm dijital ürünlere %30 oranında çılgın bir satış vergisi uyguluyor. Sonuç ise şu; kullanıcılar ürünler ile ilgili daha fazla ödeme yapıyor. Bu da Start-up ve diğer üreticiler için ciddi bir sorun ve bu sorun asla görünmüyor. Üçüncü parti geliştiriciler sadece markette olabilmek adına bu saçmalığı 10 yıldır görmezden geldi.

Pavel Durov, Google ve Apple‘ın %30 ek vergi uygulamasını ciddi anlamda eleştiriyor ve aslına bakarsanız bu noktada da haksız değil. Android ekosisteminde dışarıdan uygulama yüklenmesine izin veriliyor ama iOS tarafında ise böyle bir durum şimdilik söz konusu değil.

Peki Pavel Durov bu durumu aşabilir mi?

Bu da şimdilik cevabı olmayan bir soru ama biz kendisine SaurikJay Freeman isimli kişinin yıllar önce Apple ekosistemine feveran edişini ve Cydia marketini inşa ettiğini ve JailBreak uygulamasını geliştirdiğini belirtelim. Belki Pavel Durov böyle bir alternatif geliştirmek istiyor olabilir ama şunları da unutmamak gerekiyor.

Google ve Apple‘ın aldıkları paralar çok olabilir ama güvenlik tarafını da kendilerinin sağladığını da bilmek gerekiyor. Açıkçası üreticinin kabul etmediği bir uygulamayı yüklemek ne kadar doğru? Bu da Pavel tarafından verilmesi gereken sorulardan birisi…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.