Diğer Haziran 19, 2020 1:38

Öğrenciler buraya! E-Karne artık E-okul sisteminde! Gir ve karneni al!

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tatil edilen okullar, bugün itibariyle "okunamadan" son buldu! Peki karneler ne durumda? E-karne de ne? Öğrenciler karnelerini nasıl alacak? İşte hepsinin cevabı...
Öğrenciler buraya! E-Karne artık E-okul sisteminde! Gir ve karneni al!

Koronavirüs pandemisinin belkide en çok etkilediği kesimlerin başında gelen öğrenciler, yılın ikinci dönemini tabiri caizse okumadan geçti. Bu sayede de ne sınav telaşesiyle, ne de okul stresi ile boğuşmak zorunda kalmayan öğrenciler, bu kez de dört duvar arasında patlak verecek olan can sıkıntısına kucak açtı. Aylardır da bu can sıkıntısı ile başa çıkmanın yollarını aradı. Tabi bir de, uzaktan eğitim derslerini takip etmeye çalıştı. Elbette yasakların kalkmasıyla biraz daha rahata kavuşan öğrenciler, şimdi de ikinci dönemini adam akıllı okuyamadığı 2019-2020 eğitim-öğretim yılını aldıkları E-karne’ler ile tamamladı. Peki E-karne nasıl alınır? Gelin bakalım…

E-karne

İkinci dönemi sınavsız geçen eğitim-öğretim yılının karneleri de, doğal olarak puansız bir şekilde öğrencilere sunuldu; ancak tıpkı eğitimdeki “sanallaşma” gibi, karnede de yeni normale uygun olarak sanallaşma görüldü. Bu sanallaşma sayesinde ilk defa öğrencilere sanal karne verilirken, yıl sonu notları ilk dönemin notlarına göre belirlendi. Sizde İlkokul, Ortaokul veya Lise öğrencisiyseniz buraya tıklayarak E-okul sistemine giriş yapabilir ve menüdeki “E-karne” bölümünden sanal karnenizi alabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı‘nın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşım ile resmen başlayan E-karne sistemi, aynı zamanda “yeni normal” ile hayatımıza giriş yapan birçok yenilik gibi önümüzdeki dönemlerde hayatımıza dahil olabilir. Şuan için daha fazla bilgiyi bizlere sunmayan bu sistem, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk‘un açıklamaları doğrultusunda daha net bir hal de alabilir.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.